Erişilebilirlik

Uygurlar Çin Hükümetini Asimilasyonla Suçladı


Kurultayın Tokyo’da yapılan dördüncü uluslararası konferansında konuşan Kadir, Çin hükümetini yargısız infaz, ekonomik istismar ve Uygur değerlerini yok etmeye çalışmakla da suçladı.

Merkezi Almanya’da bulunan örgütün Tokyo konferansına 20 ülkeden100 Uygur lider katılıyor. Bugün başlayan ve 14-17 ve 18-20 Mayıs tarihleri arasında yapılacak toplantılarda örgüte yeni lider de seçilecek.

Çin hükümetinin 2005 yılında cezaevinden tahliye ettiği Rabia Kadir o zamandan beri Amerika’da sürgünde yaşıyor. “Uygurların Annesi” olarak bilinen 63 yaşındaki lider, yıllardır dünya kamuoyunu Doğu Türkistan’daki Çin işgali hakkında bilinçlendirmeye çalışıyor.

Bayan Kadir, Çin’in sert muhalefetine rağmen Japon hükümetinin konferansın Tokyo’da yapılmasına izin vermesini buna örnek gösterdi.

Diğer ülkelerin işgale ve Uygarların haklarının ihlaline kayıtsız kaldıklarını belirten Bayan Kadir “Dünya Çin’den ucuz mal almayı insan haklarına tercih ediyor” dedi.

Çin 1949 yılında Doğu Türkistan’ı işgal ederek Şincan (Yeni Topraklar) adıyla özerk bir bölge olarak topraklarına katmıştı. Uygur Amerikan Derneği Başkanı Alim Seyitof aradan 60 yıl geçmesine rağmen özerkliğin sadece kağıtta kaldığını söylüyor.

Konferansa katılan Uygur liderlerden bazıları Pekin hükümetiyle diyaloğun kesilmemesini, Çin’deki siyasal reformların anlaşmazlığın barışçı yollarla giderilmesini sağlayacağına inanıyor.

Dünya Uygur Kurultayı, barışçıl yollarla Uygur halkının özgürlüğü, demokratik hakları ve Doğu Türkistan’ın bağımsız siyasi geleceği için mücadele ediyor.

Kurultayın web sitesindeki açıklamaya göre, Tokyo konferansına, Japon muhalefet partilerinden milletvekillerinin yanı sıra Türkiye’den Mehmet Şandır (MHP), Haluk Ahmet Gümüş (CHP) ve Malik Ecder Özdemir (CHP) de katılıyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei, Tokyo hükümetinin konferansa izin vermesini kınadı, Dünya Uygur Kurultayı’nın Çin’e karşı kurulmuş terörist bir örgüt olduğunu öne sürdü.

XS
SM
MD
LG