Erişilebilirlik

Venezuela Dışişleri Bakanı da ABD’nin Yaptırım Listesinde 


ABD Hazine Bakanlığı, Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Alberto Arreaza'yı yaptırım listesine aldığını açıkladı.

Açıklamada Washington’ın Nicolas Maduro hükümetindeki ve Maduro adına diplomasi yürüten kişilerin, yolsuzluk suçlamasıyla peşinde olacağı belirtildi.

Bakanlığın Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi OFAC’ten yapılan yazılı açıklamada, "ABD meşru olmayan Maduro rejiminin Venezuela halkını zenginliklerinden, insanlığından ve demokratik haklarından mahrum etmesine seyirci kalmayacaktır. Bu şahıslara ait ve bu şahısların doğrudan veya dolaylı olarak yüzde 50'sinden fazlasına sahip oldukları kuruluşlara ait ABD'deki veya ABD vatandaşlarının sorumluluğunda bulunan tüm malvarlıkları ve bu varlıklardan doğan çıkarları bloke edilmiştir" ifadeleri yer aldı.

Yeni yaptırımlarla, ABD vatandaşlarının veya ABD yasalarına tabi kuruluşların söz konusu şahıslarla herhangi bir ticari ilişkide bulunmaları da yasaklandı. Açıklamada, yaptırımların bu aşamada kalıcı olmadığı ve Venezuela hükümetinin tutumunu olumlu yönde değiştirmesi amaçlı olduğu kaydedildi.

Dışişleri Bakanı Arreaza ile birlikte Venezuela Temyiz Mahkemesi yargıcı Carol Bealexis Padilla de Arretureta da yaptırım listesine alındı.

Jorge Arreaza, ABD’nin muhalefet lideri Juan Guaido’yu Venezuela’nın meşru lideri olarak tanımasından bu yana New York’ta bulunan Birleşmiş Milletler merkezi nedeniyle ABD’yi sık sık ziyaret ediyor. Yaptırımların, Arreaza’yı ABD’ye girmekten alıkoyup koymayacağı ise henüz kesinlik kazanmadı.

XS
SM
MD
LG