Erişilebilirlik

Venezuela Sınırında Gerginlik Artıyor


Venezuela-Kolombiya sınırında yardım kamyonlarının Venezuela'ya girmesine yönelik tartışma devam ederken kendisini ülkenin geçici devlet başkanı ilan eden Juan Guaido'dan dikkat çeken bir iddia geldi.

Guaido, Twitter hesabından yayınladığı bir mesajda ülkeye tonlarca yardım getirmekte olduklarını söylerken, komutanların çoğunun ülkeyi terk edip Türkiye'ye gittiğini, kendilerini sınırda engellemeye çalışan askerlerin bu durumdan haberdar bile olmadığını öne sürdü.

Guaido'nun bu iddiasına yönelik Venezuela ordusundan henüz bir açıklama yapılmadı.

Venezuela-Kolombiya sınırında gerginlik arttı. Venezuela’nın sınırdaki Urena kasabasında halk, askerler tarafından Kolombiya sınırındaki köprüye yerleştirilen barikatlar ve dikenli telleri kaldırmaya çalıştı.

Venezuelalı askerler cipi Kolombiya sınırında bekleyen insanların üzerine sürdü
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:53 0:00

Bunun üzerine Venezuela askerleri halka biber gazı ve plastik mermilerle müdahale etti. Göstericiler de askerlere taş attı. Urena sokaklarında göstericilerin lastik yaktıkları ve bazı araçları da ateşe verdikleri belirtiliyor. Sınırda bu gerginlik yaşanırken Kolombiya Göçmenlik Ofisi, Venezuela tarafından 4 askerin sınırı geçerek yardım istediğini bildirdi. Askerlerin rütbesi açıklanmadı. Yayınlanan bir videoda askerlerin silahlarını bırakarak teslim olur durumda Kolombiya tarafına geçtikleri görülüyor.

Kendisini Geçici Devlet Başkanı ilan eden Juan Guaido Twitter hesabından yayınladığı bir mesajla Brezilya sınırından ilk yardım kamyonunun ülkeye girdiğini haber verdi.

Guaido, "Dikkat Venezuela! İlk insani yardımın Brezilya sınırından ülkemize girdiğini resmen duyuruyoruz. Bu büyük bir başarı, Venezuela" ifadelerini kullandı.

4 yardım kamyonunun daha sınırdan geçmek üzere hareket ettiği haber veriliyor.

Kolombiya-Venezuela sınırı arasındaki Simon Bolivar Köprüsü halen Venezuela ordusu tarafından barikatlarla kapatılmış durumda. Amerika’nın Venezuela sınırına gönderdiği insani yardımlar uluslararası açıdan durumu tartışmalı hale gelen Devlet Başkanı Nicolas Maduro tarafından ülkeye sokulmuyor. Maduro, söz konusu yardımların Amerika tarafından kendisine karşı düzenlendiğini söylediği darbe girişiminin bir parçası olduğunu iddia ediyor.

Kendisini geçici devlet başkanı ilan eden Juan Guaido uluslararası yardımların haftasonu Venezuela’ya gireceğini söylemişti. Guaido’nun bugün Kolombiya ve Şili devlet başkanlarıyla birlikte ortak bir basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

Guaido'ya destek verenlerin, yanlarında din adamlarıyla birlikte kalabalık grup halinde yardım kamyonlarıyla sınırı geçmeye çalışacakları iddia ediliyor.

Öte yandan Brezilya da Venezuela sınırına yardım malzemeleri gönderdi. Ancak Venezuela ordusu dün sınıra ulaşan bu yardımların da ülkeye girmesine izin vermedi. Brezilya Dışişleri Bakanı yaptığı açıklamada Venezuela’ya yardımların ülkeye kabul edilmesi çağrısı yaptı. Sınırdaki köyde göstericiler orduyu yardımların geçişine izin vermediği gerekçesiyle protesto etti. Sınır bölgesinde askerlerin ateş açması sonucu bir çift öldürüldü.

ABD de askerlerin sivil hakla ateş açmasını kınadı.

Dün Kolombiya’nın sınır kasabası Cucuta’da düzenlenen ve Venezuela’ya sınırı yardımlara açması talebi yapılan konsere 200 bin kişi katıldı. JuanGuaido’da sürpriz biçimde konsere katıldı. Guaido daha sonra da yardımların bekletildiği tesislerden birinde açıklama yaptı. Guaido, “Bu Venezuela halkının özgürlük arayışı ve dünya ülkelerine kapılarını bizlere açtıkları için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Kolombiya tarafındaki konsere karşılık Venezuela tarafında da hükümet tarafından bir konser organize edildi ancak katılımın düşük olduğu gözlendi.

XS
SM
MD
LG