Erişilebilirlik

VOA Muhabiri Adis Ababa'da Gözaltına Alındı


Cuma namazının ardından düzenlenen bir gösteride protestocularla röportaj yapan Heinlein ve tercümanı Simegineh Yekoye’nin alıkonduğu öğrenildi

Amerika’nın Sesi (VOA) muhabiri Peter Heinlein Etiyopya’nın başkenti Adis Ababa’da gözaltına alındı. Cuma namazının ardından düzenlenen bir gösteride protestocularla röportaj yapan Heinlein ve tercümanı Simegineh Yekoye’nin alıkonduğu öğrenildi. Protesto gösterisini izleyen batılı gazeteciler eylem sırasında yoğun güvenlik önlemleri alındığını bildiriyor.

Gazetecileri Koruma Komitesi, Heinlein’ın “profesyonelce davranmamak ve yasaları ihlal etmekle” suçlandığını bildirdi. Hükümet yetkilileri, Heinlein’ın diplomatik plakalı bir araç kullandığını ve basın kartını ibraz etmediğini ileri sürüyor. Heinlein, Danimarkalı bir diplomatla evli. Gazetecileri Koruma Komitesi sözcülerinden Tom Rohdes, Heinlein’ın profesyonel ve tecrübeli bir muhabir olduğunu; suçlamaların gerçeği yansıttığına ihtimal vermediklerini söylüyor. Heinlein, 1988 yılından bu yana Amerika’nın Sesi’nde çalışıyor.

Amerika’nın Sesi yetkilileri açıklamalarında, “Etiyopya hükümetinin, Heinlein’ın gazetecilik görevini müdahale edilmeksizin yapmasına izin vermesini teşvik ediyoruz” ifadelerine yer verdi. Açıklamada, “En önem verdiğimiz konu muhabirlerimizin güvenliği ve iyiliğidir. Heinlein’ın durumu konusunda bilgi toplamaya çalışıyoruz” dendi. Amerika’nın Sesi, Heinlein’ın gözaltına alınması konusunda ABD Dışişleri Bakanlığı’yla temasa geçildiğini açıkladı.

Heinlein Etiyopya hükümetiyle Müslüman azınlık arasındaki gerginliği izliyordu.

XS
SM
MD
LG