Erişilebilirlik

Wikileaks Maliki'yi Kaygılandırdı


Wikileaks Maliki'yi Kaygılandırdı

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Wikileaks tarafından yayınlanan gizli belgelerin kendisini hedef aldığını öne sürdü. Maliki'ye göre bu belgelerin sızdırılması Iraklı liderin siyasi geleceğini sabote etmeyi amaçlıyor.

Yazılı bir açıklama yapan Nuri El Maliki, Amerikan ordusunun Irak savaşına ilişkin belgelerinin sızdırılmasında siyasi çıkar çevrelerinin rol oynadığını iddia etti.

Nuri El Maliki 7 Mart günü yapılan seçimlerde belirleyici bir sonuç alınamadığı için siyasi rakibi İyad Allawi gibi yeni hükümeti kurmak için koalisyon ortağı arayışında.

Allawi’nin liderliğindeki El Irakiye koalisyonunun sözcüsü, Wikileaks’ın belgelerinde ortaya çıkan Iraklı güvenlik güçlerinin mahkumlara kötü muamelede bulunmasının tek bir lidere aşırı yetki verilmesinden kaynaklandığını söyledi.

  • 16x9 Image

    Melek Çağlar

    Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

XS
SM
MD
LG