Erişilebilirlik

Yabancı Girişimcilere Trump Yönetimi'nden Erteleme


Yabancı Girişimcilere Trump Yönetimi'nden Erteleme
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:57 0:00

Silikon Vadisi’ndeki girişimciler ve yatırımcılar, Başkan Donald Trump’ın yabancı girişimcilerin Amerika’da iş kurmalarına olanak tanıyacak uygulamayı geciktirme kararı alması karşısında büyük hayal kırıklığına uğradı.

Yatrımcılar bu kararın, girişimcileri başka ülkelere yönlendirebileceğini düşünüyor.

Eski Başkan Barack Obama döneminde çıkarılan Uluslararası Girişimcilik Yasası, bu ay yürürlüğe girecekti. İç Güvenlik Bakanlığı, yasanın yürürlüğe giriş tarihini 2018 Mart’ına kadar ertelerken bir yandan da iptal önerisinde bulundu.

Yasa, 30 ay boyunca yılda 3 bin yabancı girişimciye Amerika’da iş kurma imkanı tanıyacaktı. Uygulamadan yararlanmak için başvuranların Amerikan vatandaşlarına istihdam yaratacakları ve en az 250 bin dolarlık yatırım yapacaklarını kanıtlamaları gerekiyordu.

İç Güvenlik Bakanlığı, uygulamayı erteleme kararını, göçmenlik programlarına ayıracak kaynaklarının kısıtlı olmasına bağladı.

Yatırımcı Fernando Franco’ya göre Silikon Vadisi yine de yabancı girişimcileri çekmeye devam edecek.

Yıllık İnternet Trendleri raporuna göre Amerika’daki en değerli teknoloji şirketlerinin yüzde 60‘ı, birinci ve ikinci kuşak Amerikalılar tarafından kuruldu. En başarılı yeni şirketlerin yarısının kurucularıysa birinci kuşak göçmenler.

Facebook Forum

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’den Benzine Stratejik Rezerv Freni - 6 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:08 0:00
XS
SM
MD
LG