Erişilebilirlik

Salih: Yönetimi Devredeceğim


Malaysia's opposition leader Anwar Ibrahim (C) talks to his supporters while flanked by his wife Wan Azizah Wan Ismail after the verdict of his sodomy trial was announced in Kuala Lumpur January 9, 2012.

Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih, seçimler yoluyla barışçı yönetim devrini gerçekleştirmekte kararlı olduğunu açıkladı.

Salih, ülkeye dönüşünden sonra yaptığı ilk televizyon konuşmasında Körfez İşbirliği Konseyinin hazırladığı iktidar devri planını uygulayacağını vurguladı. Uzun süredir askıda olan plan Salih’in yetkilerini yardımcısına devretmesini öngörüyor.

Salih’in konuşmasından birkaç saat önce başkent Sanaa‘da gösteri yapan büyük bir hükümet karşıtı gruba ateş açan ordu birlikleri bir kişiyi öldürdü, çok sayıda kişiyi yaraladı.

Üç aydır Suudi Arabistan’da tedavi görmekte olan Yemen Devlet başkanı Ali Abdullah Salih’in Cuma günü beklenmedik şekilde ülkesine dönmesinin ardında çatışmalar şiddetlenmiş bulunuyor.

Cumartesi günü Sanaa’da Salih’e bağlı kuvvetlerle isyancı askeri birliklerin desteklediği öğrenciler arasında çıkan çatışmada en az 40 kişi hayatını kaybetmişti.

Muhalefet saflarına katılan ordu komutanı General Ali Muhsin el Ahmer’in sözcüsü, çatışmalarda kendilerine bağlı en az 11 askerin öldüğünü açıkladı.

Devlet Başkanı Salih’e bağlı kuvvetlerin saf değiştiren aşiret reisi Şeyh Sadık el Ahmar ve yandaşlarının evlerini hedef aldıkları bildiriliyor.

El Arabiya televizyonuna göre 6 ülkeden oluşan Körfez İşbirliği Konseyinin tüm taraflara ateşkese uymaları ve silahsız göstericilere karşı ağır silahlar kullanmaya son vermeleri çağrısında bulundu.

Amerika Dışişleri Bakanlığı Yemen’deki durumdan derin duyduğunu açıkladı. Bakanlık Cumartesi günü yaptığı açıklamada tüm partileri şiddete son vermeye ve azami itidal göstermeye çağırdı. Açıklamada Devlet Başkanı Salih’den yönetim devri sürecini başlatması ve yıl sonundan önce seçimlere gidilmesini sağlaması da istendi.

XS
SM
MD
LG