Erişilebilirlik

Yemen'de Şii İsyancılar Başkanlık Sarayına Girdi


Sanaa'da başkanlık sarayına giden yolu kontrol altına alan Şii isyancılar

Başkanlık sarayını koruyan muhafız birliğinin kısa süre süren çatışmadan sonra binayı Şii isyancılara teslim ettiği, isyancıların girişteki zırhlı araçları da ele geçirdikleri bildiriliyor

Yemen’de Şii isyancıların güvenlik güçleriyle kısa bir çatışmadan sonra başkanlık sarayına girdiği bildiriliyor.

Reuters ajansının görgü tanıkları ve güvenlik kaynaklarına dayanarak verdiği habere göre Cumhurbaşkanı Abd-Rabbu Mansour Hadi’nin ana ofisini koruyan muhafız birliği kısa süren çatışmadan sonra binayı isyancılara teslim etti.

Görgü tanıkları Şii isyancıların sarayın girişini koruyan zırhlı araçları da ele geçirdiklerini bildiriyor.

Yemen’in başkent Sanaa’ daCumhurbaşkanı Abed Rabbo Mansour Hadi’nin Sarayına saldıran Şii isyancılarla askeri birlikler Pazartesi sabahıran beri çatışıyordu. Yemen hükümetinin darbe girişimi olarak nitelediği çatışmalarda en az 9 kişinin öldüğü, 90 kişinin de yaralandığı bildiriliyor.

Görgü tanıklarına göre ağır silahların kullanıldığı çatışma bölgedeki sivillerin kaçmasına neden oldu.

Eylül ayından beri başkent Sanaa’nın büyük bölümü Şii militanların kontrolu altında bulunuyor.İsyancılar Pazartesi sabahı devlet televizyon kanalı ve resmi haber ajansını da ele geçirdi.

Sanaa ve diğer bölgelerdeki çatışmalar uzun süredir devam ediyor. Şii isyancılar Yemen ordusunun yanısıra Sünni aşiretler veEl Kaide militanlarıyla da savaşıyor.

XS
SM
MD
LG