Erişilebilirlik

Yeni Taleban Lideri: 'Cihada Devam'


Celalabad'da silahlarını teslim eden Taleban savaşçıları

Taleban’ın yeni lideri Molla Ahtar Mansur, Afganistan’a şeriat gelinceye kadar “cihadın devam edeceğini” açıkladı.

Kararların şeriat çerçevesinde alınacağını bildiren Mansur, buna şu anda hükümetle devam ettirilen barış görüşmelerin de dahil olduğunu açıkladı, örgüt hakkında çıkan söylentilere prim verilmemesi çağrısında bulundu.

Molla Ahtar Mansur, önceki lider Molla Ömer’in sağken kendisine tüm yetkilerini verdiğini ve onun talimatı üzerine liderlik yaptığını belirterek, örgütün birlik mücadelesini ne pahasına olursa olsun sürdüreceğini açıkladı.

Molla Ahtar Mansur’un sözünü ettiği “söylentiler”, Taleban liderliğine getirilmesiyle ilgili olarak örgüt içinde rahatsızlık oluştuğu yönünde.

Öte yandan Hakkani şebekesinin kurucusu Celalettin Hakkani’nin de öldüğü yönündeki iddia, Taleban tarafından reddedildi. Hakkani’nin oğlu Siracettin Hakkani, Taleban’a yeni lider seçilen Molla Mansur’un yardımcılarından biri olmuştu.

Amerika’nın Sesi ve diğer haber kuruluşlarına Peştu dilinde gönderilen yazılı açıklamada, Taleban sözcüsü Zebihullah Mücahit, Celalettin Hakkani’nin rahatsızlık geçirdiğini doğruladı, ancak tamamen iyileştiğini belirtti.

Molla Ahtar Muhammet Mansur
Molla Ahtar Muhammet Mansur

Molla Ahtar Mansur, Molla Muhammet Ömer’in ölümünün açıklanmasından sonra Taleban liderliğine getirildi. Taleban yeni doğrulasa da, Molla Ömer’in iki yıl önce ölmüş olabileceği iddia ediliyor.

Molla Ömer’in ölümünü Taleban’dan ayrılan grubun lideri Fiday Mahaz açıklamıştı. Ancak Fiday Mahaz, Molla Ömer’in zehirlenerek öldüğünü öne sürüyor.

Taleban bu iddiaları yanıtlamadı.

Amerika, Taleban’ın yeni liderlerine, Kabil hükümetiyle yürütülen barış görüşmelerine devam etme çağrısında bulundu, bunun “gerçek barış” vadettiğini savundu.

Amerika’nın Afganistan ve Pakistan özel temsilcisi Daniel Feldman, Molla Ömer’in ölümünün açıklanmasından sonra iptal edilen barış görüşmelerinin yeniden başlaması çağrısında bulundu.

Bugün Pakistan Genelkurmay Başkanı Rahil Şerif’le bir araya gelen Feldman, bu ülkenin Afgan hükümetiyle Taleban’ı bir araya getirme çabalarını övdü.

XS
SM
MD
LG