Erişilebilirlik

YSK Referandumun Sonucunu Açıkladı: “Evet %51.41”


Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven referandumda “evet” oylarının yüzde 51,41 , “hayır” oylarının da yüzde 48,59 olduğunu açıkladı. Güven, referanduma katılımın yüzde 87,45 olduğunu da kaydetti.

Güven, “Kurul Türk milleti adına anayasa değişikliklerinin kabul edildiğini açıklar” dedi.Değişiklikler Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu 1923’ten bu yana siyasi sistemde en radikal değişim olarak nitelendiriliyor.

Birçok değişiklik 2019’daki seçimlerden sonra yürürlüğe girecek. Cumhurbaşkani Recep Tayyip Erdoğan’ın gelecek günlerde AK Parti’ye katılması bekleniyor. Erdoğan 2014’te cumhurbaşkanı olduğunda partiden istifa etmişti.

Medyada çıkan haberlere göre AK Parti ‘nin21 Mayıs’ta olağanüstü kongreye gitmesi bekleniyor. Bu, Erdoğan’ın değişiklikler yürürlüğe girmeden önce yasamayı kontrol altına alacağı yönünde eleştirileri de beraberinde getirdi.

Ana muhalefetteki CHP, ihlal iddiaları nedeniyle sonuca itiraz etmiş durumda. Uluslararası gözlemciler de ihlaller olduğunu belirtmiş, YSK’nın kararını eleştirmişti.

CHP, Türkiye’deki hukuk sürecinden sonuç alamayınca, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracağını açıkladı.

YSK, referendum sırasında mühürsüz oyların kabul edilmesi kararını savunmuştu. Amacın vatandaşların oy kullanma hakkını korumak olduğunu kaydeden YSK, hile olduğuna dair kanıt olmadığını belirtmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Florida’dan Tahliyeleri Başlattı - 26 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:23 0:00
XS
SM
MD
LG