Erişilebilirlik

YSP Adayları Parti Logosunu Seçmene Tanıtıyor


YSP Milletvekili adayı Ceylan Akça
YSP Milletvekili adayı Ceylan Akça

DİYARBAKIR - Anayasa Mahkemesi'ndeki kapatma davası süren Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) yerine seçime girecek olan Yeşil Sol Parti'nin adayları, partinin logosunu seçmenlere tanıtarak oy pusulasındaki yerini anlatıyor.

YSP Adayları Parti Logosunu Seçmene Tanıtıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:20 0:00

Seçime günler kala partilerin milletvekili adayları bulabildikleri her yerde seçim çalışması yapmaya devam ediyor.

Diyarbakır’da da HDP’nin seçimde ismi altında seçime gireceği Yeşil Sol Parti’nin adayları sokaklardaydı. Adaylardan Ceylan Akça propaganda çalışmalarına semt pazarlarında devam ediyor.

YSP Milletvekili adayı Ceylan Akça
YSP Milletvekili adayı Ceylan Akça

Akça, çalışmalarını elindeki oy pusulasının örneğini göstererek başlıyor. Oy pusulasında Yeşil Sol’un logosunu ve bulunduğu sırayı seçmenlere anlatıyor. Akça, okuma yazması olmayan seçmenlere partinin logosu olan ağacın altına mühür basmalarını söylüyor. Seçmenlerin ağacı karıştırma ihtimaline karşın Akça, 12’nci sıraya kadar saymalarını öneriyor.

Kimisi dikkatle dinlerken kimisi ise bildiğini söylüyor. Bazıları da Akça’nın söylediklerini teyit etmek için sık sık tekrarlıyor.

"Ağacı gösteriyoruz"

Bir günlük seçim çalışmasının ardından VOA Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Akça, Diyarbakır için örnek pusulalarla anlatmaya çalıştıklarını söyledi.

Seçim günü olası bir karışıklığın önüne geçmeye çalıştıklarını belirten Akça, “İnsanlarla buluşabildiğimiz her yere gidiyoruz, onlara bu simgeyi gösteriyoruz. Ağacı gösteriyoruz ve ‘Pusulada ağacı gördüğünüz yere ağacın altındaki yuvarlağa basınız’ diyoruz. HDP üzerine bir kapatma davası var. Kapatma davası sebebiyle HDP seçime girmeyecek. Biz Yeşil Sol çatısı altında seçime gireceğiz. Bu seçimlerde tabii ki de insanlar son bir ay içinde bu partinin ne olduğunu simgesine olduğunu öğrenecekler. Böylece sandığa gittiğinde kafaları karışmayacak” dedi.

Diyarbakır için örnek pusulalar

Diyarbakır için örnek pusulalar bastırdıklarını anlatan Akça, seçmenlere ağaçla birlikte 12'nci sırayı gösterdiklerini söyledi.

Sıralamanın diğer illerde değiştiğine dikkat çeken Akça, “Diyarbakır içinde örnek pusulaları bastırdık insanları anlatabilmek için. Bu pusulaları gösteriyoruz, saydığınızda 12 sıradayız. Tabii bu her ilde 12'inci sırada olduğumuz anlamına gelmiyor. Bazı partiler bazı illerde girmediği için sıramız değişebiliyor. Diyarbakır'da pusulada nasıl görünecek, örnek gösteriyoruz” diye konuştu.

YSP Milletvekili adayı Ceylan Akça
YSP Milletvekili adayı Ceylan Akça

Yurtdışında yaşanan sorunlar nedeniyle önlem alındı

Yurtdışında oy kullanımı sırasında yaşanan bazı sorunlar nedeniyle önlem aldıkları ifade eden Akça, şunları kaydetti:

“Yurtdışından duyduğumuz birkaç tane sorun oldu. Birincisi Sol Parti sanıp Yeşil Sol yerine Sol Partiler'e oy verilebilir. Bazı kişiler HDP’yi görmediği için milletvekili seçiminde oy kullanmadığını söylüyor. Bu riski almamak için insanlara gidip anlatıyoruz. Ancak Diyarbakır’da insanlar inanılmaz bilinçli. Biz anlattınca bize gülüyorlar, ‘biz zaten biliyoruz’ diyorlar."

Akça’nın pusulayı tanıttığı yaşlı bir kadın, “Ağacın altına mührü basacağım” dedi.

XS
SM
MD
LG