Erişilebilirlik

Can Kaybı Artıyor


İzmir’de Cuma günü meydana gelen depremin ardından arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. 8 binada çalışmaların sürdüğü kaydedildi.

İzmir Depreminde Kurtarma Çalışmaları Sürüyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:06:06 0:00

İçişleri Bakanlığı’na bağlı AFAD'ın (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) 6,6, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’nin 6,9 büyüklüğünde olduğunu açıkladığı depremden sonra 3,5 büyüklüğünden daha büyük 64 deprem meydana geldi.

VOA Türkçe Ekibi Deprem Bölgesinde
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:13 0:00

Son verilere göre İzmir depreminde hayatını kaybedenlerin sayısı 58'e yükselirken, 900'den fazla kişi de yaralandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan deprem bölgesindeydi

Van'ın ardından İzmir'e geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da İzmir AFAD koordinasyon merkezinde yetkililerden kurtarma çalışmalarına ilişkin brifing aldı. Ziyareti sırasında bölgede incelemelerde bulunan Erdoğan. 103 kişinin enkazdan kurtarıldığını bildirdi.

"Okullar bir hafta kapalı, gerekirse uzatılır"

Cumhurbaşkanı Erdoğan koordinasyon merkezinde yaptığı açıklamada, bölgede okulların bir hafta süreyle kapalı kalacağını, gerekirse bu sürenin uzatılabileceğini belirtti. Erdoğan, ''Bu hafta içerisinde de Milli Eğitim Bakanım açıklamayı yaptı, okulları bu hafta kapalı tutuyoruz. Tabii bir hafta sonra durum ne olur derseniz, bunu yine milli eğitim bakanlığımız gerekli değerlendirmesini yapmak suretiyle uzatmak gerekirse uzatabilir'' diye konuştu.

Deprem Sonrası Arama-Kurtarma Çalışmaları Sürüyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:26 0:00

Kurtarma çalışmaları sürüyor

2 binden fazla kurtarma personeli arama çalışmalarını 8 binada sürdürüyor. Yıkılan 17 binanın 9’unda arama kurtarma çalışmaları bitti. Tümü Bayraklı ilçesinde bulunan bulunan iki bloklu Emrah sitesi, Ali Rıza apartmanı, Yılmaz Erbek apartmanı, Barış sitesi ve üç bloklu Yağcıoğlu sitesinde arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor.

İzmir'de Kurtarma Çalışmaları Havadan Görüntülendi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:58 0:00

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri, İzmir'deki depremde enkaz altında kalan anne Seher Perinçek ve 3 çocuğunu sağ olarak kurtardı.

Yılmaz Erbek Apartmanı enkazından da Hülya Özmet depremden 17 saat sonra yaralı olarak kurtarıldı.

Depremden 17 Saat Sonra Kurtarıldı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:34 0:00

16 yaşındaki İnci Okan depremden 17 saat sonra enkaz altından sağ olarak kurtarıldı. Yıkılan Rıza Bey Apartmanı enkazından kurtarılanlar arasında Okan’ın köpeği Fıstık da vardı.

Enkaz altında hala iki yüze yakın depremzede olduğu belirtiliyor.

Kurum: "100 vatandaşımızı sağ olarak kurtardık’’

Eski başbakan ve İzmir milletvekili Binali Yıldırım başkanlığında İzmir AFAD Koordinasyon Merkezi’nde düzenlenen toplantıda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bir yandan arama-kurtarma faaliyetleri sürerken diğer yandan hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.

Kurum, ‘‘Bakanlığımız bütün binalara girmek suretiyle hasar-tespit çalışmalarını yapacaklar. Ağır hasarlı, yıkılan riski olan binalarımız olduğu düşüncedeyiz. Binaların tespitlerinin yapılmasına müteakip girmek önem arz etmektedir. Arama-kurtarma faaliyetlerini çok hassas bir biçimde yürütmek durumundayız. Depremin olduğu andan itibaren şu ana kadar 100 vatandaşımızı sağ olarak kurtardık. Arama kurtarma faaliyetlerini 2 bin 59 kişiyle yürütüyoruz. Diğer personel dediğimiz 2 bin 906 kişi ile yardım faaliyetlerini yürütüyoruz’’ dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın açıklamasından sonra enkazdan dört kişi daha çıkarıldı.

Çocukları enkaz altındaki bir adam TBMM Başkanı'ndan yardım istedi

TBMM Başkanı Mustafa Şentop da enkaz bölgesinde incelemeler yaptı. Çocukları enkaz altında olan bir adam TBMM Başkanı’nın yanına gelerek ‘‘Tam arkadaşların durduğu yerde dört tane yavrum var, annem var. Ben onların parçalarını istiyorum. Ama burada arama kurtarma faaliyeti yapılmıyor. İş makinesinin ne işi var? Kepçelerle yapmasınlar’’ diyerek yardım istedi.

İzmir'e 8 milyon lira acil yardım ödeneği

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İzmir'in acil ihtiyaçları için 8 milyon lira tutarın ödenek çıkarıldığını açıkladı.
Selçuk, ''Bakanlık olarak 5 milyon liralık acil yardım ödeneği çıkardık. 3 milyon lira da AFAD göndermişti. Dolayısıyla 8 milyonluk bir acil yardım ödeneğimiz ulaşmış durumda'' dedi.

Nefret söyleminde bulunan altı kişi gözaltına alındı; Adalet Bakanı ‘‘Kimse kardeşliğimizi suistimal edemez’’ dedi

İzmir’deki deprem sonrası sosyal medyada nefret söylemi ve ayrımcılık içeren mesajlar yayınlayan üç kişi gözaltına alındı.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, "Ortak acılar ortak duygudaşlık gerektirir. Bu ortaklığa halel getiren her türlü açıklamalara, tavırlara gerekli müeyyideyi hak eden süreçtir. Dolayısıyla cumhuriyet başsavcılıklarımız bu acılarımızı paylaşmak yerine nefret söylemi içinde olanlara gerekli soruşturmayı yapmaktadır. 10 ilde tahkikat yapılmış, 3 kişi Tekirdağ, Adıyaman ve Gaziantep'te gözaltına alınmıştır. Kimse kardeşliğimizi suistimal edemez. Bunu yapmak isteyenlere adalet izin vermeyecektir’’ dedi. Provokatif paylaşım yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınanların sayısı altıya yükseldi.

Soyer: ‘‘Deprem sonrası hayatı kolaylaştıracak çalışmalar yapmalıyız’

Arama kurtarma çalışmalarını yakından takip eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, hasarlı binaların sorun yaratacağına dikkat çekti.

Soyer, ‘‘Asıl mesele dışarıda akmakta olan hayat. Binlerce İzmirli geceyi dışarıda geçirdi. Bu son derece zor bir durum. Ne kadar devam edeceğini kimse bilmiyor. Binaların hasar tespitleri yapılacak. Hasar düzeyleri belli olacak. Ona göre vatandaşlar evlerine girip giremeyeceğini anlayacak. Depremin verdiği hasarı o zaman görmüş olacak. Bu hayatı kolaylaştıracak çalışma yapmamız lazım. Çadır battaniye soda, kumanya çay çorba birçok hazırlık yapmak lazım. İzmirliler olarak pandemide dayanışma sergiledik. Bu dayanışmayı Bayraklı ile de yapacağız’’ dedi.

AFAD ve Kızılay bölgeye 3000'in üzerinde çadır gönderdi

AFAD’dan yapılan açıklamada ‘‘Acil barınma ihtiyacının karşılanabilmesi amacıyla bölgeye AFAD tarafından 960 çadır, 100 genel maksat çadırı, 4520 battaniye, 3756 yatak, 3000 yastık ve 3000 çarşaf seti; Türk Kızılay tarafından 2.049 çadır, 51 genel maksat çadırı, 6.888 yatak, 16.050 battaniye ve 2.657 mutfak seti’’ sevk edildiği belirtildi.

Ayrıca deprem bölgesinde 38 ikram aracı ve 56.300 öğün kapasiteli mobil beslenme ünitelerinin faaliyete geçtiği duyuruldu.

Deprem Yunanistan'ı da vurdu

Ege Denizi'ndeki şiddetli deprem Yunanistan'ı da vurdu. Sisam (Samos) Adası'nda iki öğrenci yaşamını yitirdi. Tsunami nedeniyle ev ve işyerleri sular altında kaldı. Yunan yetkililer, olası artçı sarsıntılara karşı halka evlerinden uzak durmaları çağrısında bulundu.

Ege'deki Deprem Yunanistan'ı da Vurdu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:08 0:00

ABD'den dayanışma mesajları

Bu arada İzmir'deki deprem sonrası Türkiye ve Yunanistan'a dünyadan dayanışma mesajları gelmeye devam ediyor.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien'ın mesajını Twitter'dan paylaştı. O'Brien, "Yaşanan depremin ardından, dualarımız Türkiye ve Yunanistan'la. İki ülkenin de ihtiyaç olduğu anda anlaşmazlıkları bir kenara bırakıp birbirine yardım eli uzattığını görmek çok güzel. Amerika Birleşik Devletleri de yardıma hazırdır."

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus da, "ABD, Ege Denizi'nde meydana gelen deprem sonucunda İzmir, Sisam & Sakız Adası'nda yaşanan can kaybı ve hasardan dolayı taziyelerini sunar. Bu acı olay esnasında (Yunanistan Dışişleri Bakanı) Nikos Dendias ve (Türkiye Dışişleri Bakanı) Mevlüt Çavuşoğlu''nun sergilediği işbirliğini yüreklendirici buluyor ve destekliyoruz" açıklamasında bulundu.

XS
SM
MD
LG