Erişilebilirlik

Zelenski: “Rusya Nazi Almanyası Gibi Mağlup Olacak”


Rusya, Nazi Almanyası'nın 1945’teki yenilgisi olarak kutladığı 9 Mayıs’ın hemen öncesinde Ukrayna'ya son ayların en büyük insansız hava aracı saldırısını düzenlerken, Kiev Zafer Günü olarak bilinen bugünde, Batı’nın kutlamaları yanında yer aldı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski bugün yayınladığı bir video mesajda, Ukrayna'daki Rus güçlerinin İkinci Dünya Savaşı’nı kaybeden Nazi Almanyası gibi yenileceğini söyledi.

Kimsenin başka ulusları bir daha köleleştirmemesi ve diğer ülkeleri yok etmemesi için savaştıklarını kaydeden. Zelenski, "Modern Rusya'nın geri getirdiği kötülüklerin tamamı, Nazizm'in yenildiği gibi yenilecek" dedi.

Rusya’nın Ukrayna’da “köleleştirmeyi ya da yok etmeyi” hedeflediğini söyleyen Zelenski, Kiev’in diğer ülkelerden aldığı desteği, İkinci Dünya Savaşı’nda müttefik devletlerin Nazi Almanyası’nı yenme çabalarına benzetti.

Zelenski Rusya için, "Bu düşman bir kez daha saldırganlığı, ilhakı, işgali, sürgünü, toplu katliamı, işkenceyi, şehirleri bombalamayı ve köyleri yakmayı bizim ideallerimizin karşısına koydu. Zaferimiz tüm bunlara cevap olacak" dedi.

Zelenski konuşmasında, İkinci Dünya Savaşı’nda müttefik devletlerin Nazi Almanya’sına karşı zaferinin 8 Mayıs’ta kutlanması için bir kararname de açıklayarak, Ukrayna’nın anma tarihinde Batı’nın yanında yer aldı.

Nazi Almanyası’nın koşulsuz teslim olması, 8 Mayıs 1945 tarihinde Orta Avrupa zaman diliminde 23.01’de yürürlüğe girmişti. Saat farkından dolayı, Moskova’da Naziler’in yenilmesi 9 Mayıs’ta gerçekleşti. Bu nedenşe Naziler’e karşı zaferi Batı ülkeleri 8 Mayıs’ta kutlarken, Rusya 9 Mayıs’ta kutluyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova ise, Zelenski'nin tarihi değiştirerek Naziler’le savaşan Ukraynalılar’ın anısına ihanet ettiğini savundu. Zaharova, "Bir düşmandan daha kötü ne olabilir? Bir hain" dedi.

Zelenski, 9 Mayıs’ta ise Ukrayna’nın Moskova’nın Kırım’ı ilhak etmesinden ve geçen sene başlattığı savaştan bu yana Avrupa’nın ülkeye verdiği desteği onurlandıracağını açıkladı.

Zelenski 9 Mayıs için, "Bu gün, Avrupa Günü olacak. Cephede silahlarla, diplomaside kararlılıkla, füze terörüne ve kış karartmasına karşı, ekonomide ve yasal alanda, her cephede savaşmamıza yardım eden Avrupa’nın günü. Ukraynalı kadın ve çocuklara barınak sağlayan Avrupa’nın günü. Egemenliğimizi ihlal etmeyen ve kendi ulusal yolumuzu seçme hakkımızı sorgulamayan Avrupa’nın günü” dedi.

Rus saldırıları

Rus güçleri ise Zafer Günü kutlamaları öncesinde son günlerde saldırılarını artırdı. Ukraynalı yetkililer bugün erken saatlerde Kiev’e insansız hava araçları ve seyir füzeleriyle saldırı gerçekleştiğini söyledi.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar Twitter üzerinde, Ukrayna güçlerinin 35 İran yapımı Şahid insansız hava aracını düşürdüğünü açıkladı.

Ceppar, düşen dronların Kiev'deki apartmanlara çarptığını ve beş kişinin yaralandığını söyledi.

Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko Telegram hesabında, Solomyanski semtindeki patlamalarda üç kişinin ve Sviyatoşin semtinde de iki kişinin yaralandığını duyurdu.

Kliçko ayrıca, insansız hava aracı enkazının, aynı bölgede iki katlı bir binanın üzerine düştüğünü açıkladı.

Ceppar, Karadeniz kıyısındaki Odesa şehrinde Rus füzelerinin bir gıda deposuna ve bir mesire alanına isabet ettiğini söyledi.

Nükleer santral endişeleri

Ukrayna'nın doğusundaki Zaporijya Nükleer Tesisi’nin güvenliğine ilişkin kaygılar artıyor.

Dün Rus yetkililer, tesis çevresindeki 18 yerleşim bölgesinden sivillerin tahliye edilmesi emrini verdi.

Zaporijya , Rus ve Ukrayna güçleri arasındaki çatışmaların yaşandığı cephenin yakınında.

Ukraynalı yetkililere göre, dün Rusya tesisin yakınlarında Ukrayna'nın kontrolundaki Nikopol kasabasına otuzdan fazla saldırıda bulundu.

Ukraynalı yetkililer saldırılarda, 72 yaşındaki bir kadının öldüğünü ve üç kişinin de yaralandığını açıkladı.

Öte yandan Associated Press haber ajansına göre, Ukrayna da tesisin yakınlarına saldırılarını artırdı.

Birleşmiş Milletler’in nükleer gözlemcisi Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi (IAEA) Başkanı Rafael Grossi Cumartesi günü yaptığı açıklamada, santralin yakınındaki durumun "giderek daha öngörülemez ve potansiyel olarak tehlikeli hale geldiğini" söyledi.

Grossi, "Tesisin karşı karşıya olduğu olası nükleer güvenlik riskleri konusunda son derece endişeliyim. Ağır bir nükleer kaza tehdidini ve bunun nüfus ve çevre üzerindeki etkisini önlemek için şimdi harekete geçmeliyiz" dedi.

Bu haberde Associated Press, Agence France-Presse ve Reuters haber ajanslarından yararlanılmıştır.

STÜDYO VOA

Eylem Tok ve oğlu Boston’da gözaltına alındı – 14 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG