Erişilebilirlik

Zelenski’den Rus Ordusuna: “Evlerinize Dönün”


Ukrayna hükümeti, Rus işgali altındaki güney topraklarını geri almak için saldırılarını arttırdığını açıkladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, dün akşamki konuşmasında, “Onları sınıra kadar kovalayacağız. Eğer hayatta kalmak istiyorlarsa, Rus ordusunun kaçma zamanı geldi. Evlerine dönsünler" dedi.

Güneydeki Herson, savaşın başlamasının ardından Rusya’nın ele geçirdiği ilk büyük Ukrayna şehri oldu.

Zelenski, güneyde Rus güçlerine yönelik arttırdıkları saldırıları,
"Ukrayna kendi topraklarını geri alıyor" sözleriyle açıkladı.

Zelenski'nin kıdemli danışmanlarından Oleksiy Arestoviç de, Herson bölgesindeki taarruzla ilgili olarak yaptığı açıklamada Rus savunmasının "birkaç saat içinde kırıldığını" söyledi.

Arestoviç, Ukrayna güçlerinin Rusya'nın Dnipro nehrinin batı yakasında bulunan bir cebi beslemek için kullandığı feribotları bombaladığını da sözlerine ekledi.

İngiltere Savunma Bakanlığı ise, Ukrayna güçlerinin güneyde topçu ateşini arttırdığını ve uzun menzilli hassas saldırılarının Rusya'nın ikmalini aksattığını açıkladı.

Ukrayna’dan dün yapılan açıklamada, Rusya'nın 6 ayı geçen işgalinin ilk haftalarında ülkenin güneyinde ele geçirdiği toprakları geri almak için karşı saldırı başlattığı duyurulmuştu.

Ukrayna’nın güney komutanlığı sözcüsü Natalia Humeniuk'tan "Bugün Herson bölgesi de dahil olmak üzere çeşitli yönlerde taarruz eylemlerine başladık" demişti.

Rus Savunma Bakanlığı, Ukrayna ordusunun saldırı girişimlerinin başarısız olduğunu iddia ediyor.

STÜDYO VOA

ABD Maliye Bakanı Yellen'dan İran'a yeni yaptırım sinyali – 16 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG