Erişilebilirlik

Avrupa'dan Kadın Hakları Uyarısı


Türk kökenli Hollandalı parlamenter Emine Bozkurt tarafından hazırlanan “Türkiye’de Sosyal, Ekonomik ve Politik Hayatta Kadının Rolü” konulu rapor, Avrupa Parlamentosu Kadın Hakları Komisyonu’nda kabul edildi.

Avrupa Birliği’nin çok yakından izlediği bir konu olan Türkiye’de kadın hakları konusunu geniş bir şekilde değerlendiren rapor, Türkiye’deki kadın haklarının kağıt üzerinde çok iyi korunduğuna ancak uygulamada ciddi sorunlar olduğuna dikkat çekiyor. Türk hükümetinden uygulamaya önem vermesini isteyen rapor siyasette kadın kotası getirilmesi, aile içi şiddetin önüne geçilmesi ve kız çocuklarının okula gönderilmesinin sağlanması konularına öncelik verilmesini talep ediyor. Sığınma evlerinin sayısının artırılması, kadın haklarına yönelik kamu kampanyalarına hükümetin katılımı da diğer istekleri oluşturuyor.

Kadın haklarında gelişme sağlanmasının üyelik için şart olduğunun vurgulandığı raporda Avrupa Birliği Komisyonu’na bu konunun müzakereler sırasında ön planda tutulması çağrısı yapılıyor.

Kadın Hakları Komisyonu’na her yıl bu konuda düzenli bir rapor sunmasını teklif eden belge, Avrupa Birliği Komisyonu’na da İlerleme Raporu’nda bu konuya detaylı şekilde yer vermesi çağrısında bulunuyor.

Hıristiyan Demokrat grubun yoğun prpopaganda çalışmasına karşın raporun ruhunda değişikliğe gidilmedi. Hıristiyan Demokratlar, Türkiye’nin çok geri kalmış bir ülke olduğunu ve olmaya devam edeceğini, bunun değişmesinin en az iki nesil alacağını vurgulama çabasına girdilerse de bu girişimler sonuç vermedi.

Emine Bozkurt, bu konuya ilişkin olarak “Rapor için karalayıcı bir tablo çizmeye çalıştılar ama başarılı olamadılar” dedi. Avrupa Parlamentosu Kadın Hakları Komisyonu’nda büyük çoğunlukla kabul edilen raporun Temmuz ayında Strasbourg’da Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda oylanarak onaylanması bekleniyor. Bozkurt, nihai oylamaya ilişkin olarak da sorun beklemediğini dile getirdi.

XS
SM
MD
LG