Erişilebilirlik

Şaron Partisinden İstifa Etti


İsrail siyaseti son bir yılın belki de en hareketli gününü yaşıyor.

Başbakan Ariel Şaron akşam saatlerinde bir basın toplantısı düzenleyerek partisi Likud'dan istifa ettiğini açıkladı. "Bu saatten sonra Likud'da kalmak zaman kaybı" şeklinde konuşan Şaron Ulusal Sorumluluk adında yeni bir parti kurduğunu ve erken seçimlere bu partinin başkanı olarak katılacağını açıkladı.

Geçen hafta başında koalisyon ortağı İşçi partisinin yeni lideri Amir Peretz'in hükümetten ayrılacağını açıklamasıyla başlayan erken seçim sürecinde bugün hareketli saatler yaşanıyor.

Kurmayları ile haftasonu toplantılarının ardından sabah erkenden Cumhurbaşkanı Moşe Katsav ile görüşen Şaron, Katsav'dan hükümeti feshetmesini ve erken seçim kararını desteklemesini istedi.

İkili görüşmeden sonra Katsav diğer parti liderleri ile de görüşüp hukukçulara danışacağını açıkladı. Ardından Şaron'un yeni parti kuracağı söylentileri basına sızdı ancak akşamüstüne kadar bu yönde bir resmi açıklama gelmedi.

TSİ 18.00 de kameraların karşısına geçen Şaron, Likud partisinden istifa ettiğini resmen açıkladı ve yeni partisi Ulusal Sorumluluk'u siyaset sahnesine çıkardı.

Öte yandan İsrail parlamentosu Knesset 4 turda tamamlanacak oylamalara geçti.

Parlamento kendini feshetmek için oylamaya başladı. Şu ana kadar 14 milletvekili Şaron'un partisine katılma kararlarını resmen açıkladı. Sabah saatlerinde Şaron'un destek istediği Savunma Bakanı Şaul Mofaz, yeni kurulan partiye gitmeyeceğini ve Likud partisi başkanlığı için yarışacağını açıkladı.

İsrail gazeteleri erken seçim için tarihin 28 Mart olarak kararlaştırıldığını duyuruyor. Eğer bu geceki oylama ile parlamento kendisini feshederse cumhurbaşkanının 21 gün içinde onaylayacağı bir seçim hükümeti kurulacak.

İsrail kanunlarına göre de erken seçim, hükümetin feshinden sonraki 90 gün içinde yapılmak zorunda. Knessette 120 sandalye var. Ariel Şaron'un yeni partisiyle bunlardan ancak 18 ila 20'sini alabileceğini ifade eden siyasi kaynaklar erken seçimlerin Sharon'un siyasi geleceğinde dönüm noktası olacağı görüşünde.

AB Gazze Sınır Kapsını Denetleyecek

Avrupa Birliği, Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki Refah sınır kapısının denetimini İsrail’den devralmayı resmen kabul etti.

Buna göre, Filistin yönetiminin Refah sınır kapısındaki gümrük ve güvenlik görevlilerinin denetlenmesi için 50 ila 70 kişilik bir ekip oluşturulacak.

Avrupa Birliği, ilk 20 kişilik denetçi grubunun bu hafta sonuna doğru sınır kapsının açılmasıyla birlikte işbaşı yapacağını açıkladı.

İsrailli ve Filistinli yetkililerse sınır kapısının açılması konusundaki ayrıntılar üzerinde görüşmelerini sürdürüyor.

İsrail bu yıl başındaki Gazze’deki askerlerini ve Yahudi yerleşimcileri geri çekmişti ancak güvenlik kaygıları nedeniyle Filistin bölgesine giden sınır kapılarını kapatmıştı.

Hizbullah'a Misilleme

Lübnan'da faaliyet gösteren militan Hizbullah örgütünün İsrail sınır mevzilerine yönelik füze saldırısına İsrail ordusu, savaş uçaklarıyla misillemede bulundu.

Görgü tanıkları, uçakların, sınırın Lübnan tarafındaki hedeflere Haziran ayından bu yana ilk defa bu denli büyük saldırı düzenlediğini ifade etti.

Hizbullah, saldırılarında Abbasiye'de bir İsrail sınır karakolunun isabet aldığını ve bir askeri öldürdüklerini, birkaçının da yaralandığını ileri sürdü.

İsrail ise asıl can kaybının Hizbullah örgütünün mevzilerinde olduğunu bildirdi.

Lübnan - İsrail sınırında İsrail'in 1967'de işgal ettiği Şebaa Çiftlikleri bölgesinde meydana gelen çatışmalara ilişkin İsrail medyasında yayımlanan haberlerde, İsrail askerlerinin ülkeye sızmaya çalışan 4 Hizbullah gerillasını öldürdükleri belirtildi.

İsrail'in Lübnan'dan beş yıl önce çekilmesinden bu yana bölgede zaman zaman çatışmalar meydana geliyor. Bu taraflar arasında son beş aydaki ilk sıcak çatışma. Su kaynakları bakımından zengin olan bu topraklar İsrail, Suriye ve Lübnan sınırlarının birleştiği noktada bulunuyor. İsrail bu bölgeyi 1967'de Suriye'den almıştı. Son çatışmalar Lübnan'ın bağımsızlık bayramı kutlamalarının öncesine rastlıyor.

XS
SM
MD
LG