Erişilebilirlik

Beyaz Saray 'İslam Dünyasına Konuşma' Tartışmasına Açıklık Getirdi


Beyaz Saray, Başkan Barack Obama'nın İslam dünyasına yönelik konuşmasını Türkiye'den yapmayacağını açıkladı.

Söz konusu konuşmayı Türkiye'de yapmayacağını belirten Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, hangi ülkeyi düşündükleri konusunda bilgi vermedi.

Başkan Obama'nın göreve başlamasından sonra 100 gün içerisinde bir İslam ülkesinde önemli bir dışpolitika konuşması yapması ve İslam dünyasına mesajlar vermesi bekleniyor.

Obama'nın görev süresinin hemen başında Türkiye'ye gidiyor olması nedeniyle bazı yorumcular İslam dünyasına yönelik konuşmanın Ankara veya İstanbul'da yapılacağı yönünde spekülasyonda bulunmuştu. Ancak Beyaz Saray bu konuşmanın Türkiye'de yapılmayacağını resmen açıkladı.

Gözlemciler, bu ziyarette Müslümanlara bazı önemli mesajlar verilebileceğini, ancak Obama'nın Türkiye ziyaretinin daha ziyade Türk - Amerikan ilişkileri açısıdan değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyor.

Obama'nın İslam dünyasına yönelik konuşmasını hangi ülkede yapacağı bilinmiyor. Amerikan basını Endonezya, Fas, Ürdün veya Mısır seçenekleri üzerinde duruyor.

Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, bir gazetecinin Obama'nın 100 gün dolmadan bir İslam ülkesine gidip gitmeyeceği sorusunu yanıtlamadı.

XS
SM
MD
LG