Erişilebilirlik

Güney Amerika'da Şiddetli Deprem


<!-- IMAGE -->

Güney Amerika ülkesi Şili'de bu sabah erken saatlerde meydana gelen 8.8 şiddetindeki depremde en az 78 kişinin öldüğü bildiriliyor. Deprem Şili'nin Concepcion kentinde binaların yıkılmasına ve Büyük Okyanus'taki adalar için tsunami tehlikesine yolaçtı.

Şili'nin kadın Cumhurbaşkanı Michelle Bachelet ülkesinde olağanüstü afet durumu ilan etti ve deprem bölgesine acil yardım ekipleri sevkedildiğini açıkladı. Şilili yetkililer, ölü sayısının artmasını bekliyor.

Depremden sonra artçı sarsıntıların devam ettiği ve bunlardan birinin şiddetinin 6.9 olduğu bildirildi.

Amerika Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS) Türkiye saatiyle bu sabah 8:34'de kaydedilen depremin merkez üssünün Şili'nin orta kesimindeki Concepcion kentinin yaklaşık 100 kilometre uzağında, Büyük Okyanus'ta olduğunu bildirdi.

Pasifik (Büyük Okyanus) Tsunami Uyarı Merkezi, Rusya dahil olmak kıyı ülkelerine ve Amerika'nın Havai adaları ve Alaska yakınındakiler dahil bütün adalara, tsunami dalgalarının ulaşması beklenen zamanların bildirildiğini açıkladı. Tsunami dalgalarının Rusya, Filipinler ve Avusturalya'ya kadar ulaşacağı tahmin ediliyor.

Deprem bölgesinden ayrıntılı haber alınamıyor ancak merkez üssüne 320 kilometre uzaklıkta bulunan Şili'nin başkenti Santiago'da da binaların sarsıldığı ve elektriklerin kesildiği, cep telefonu hizmetinin aksadığı bildirildi.

Deprem, Güney Amerika kıtasının diğer yerlerinde de hissedildi.

USGS, 8 ve daha şiddetli depremlerin çok büyük hasara yolaçabileceğini bildiriyor. Bölgede bugüne kadar kaydedilen en yüksek şiddetli deprem yine Şili'de 1960 yılında yaşanan 9,5 şiddetindeki sarsıntı olmuştu.

Haiti'de Ocak ayında meydana gelen ve en az yüz bin kişinin ölümüne yolaçan depremin şiddeti 7'ydi.

XS
SM
MD
LG