Erişilebilirlik

ABD Destek İçin Türkiye'ye Uçak Gemisi Gönderiyor


Pentagon Sözcüsü Patrick Ryder
Pentagon Sözcüsü Patrick Ryder

WASHINGTON - ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Patrick Ryder, ABD Deniz Kuvvetleri'ne ait uçak gemisi George H.W. Bush'un Türkiye'nin ek yardım talep etmesi halinde pozisyon almak üzere Akdeniz'de Türkiye'ye doğru ilerlediğini açıkladı.

Ryder, Türkiye’ye varan USAID Afet Yardım Müdahale Ekibi’ne yardımcı olmak üzere ABD Avrupa Komutanlığı’nın İncirlik Hava Üssü'ne bir ekip konuşlandıracağını, bu ekibin yarın varacağını da bildirdi.

ABD Avrupa Komutanlığı’ndan İncirlik’e Yardım Takviyesi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:51 0:00

Pentagon’da basın toplantısı düzenleyen sözcü Ryder, açıklamasına bakanlık ve Savunma Bakanı Lloyd Austin adına Türkiye’ye taziyelerini ileterek başladı.

Bakan Austin’ın hafta başında Milli Savunma Bakanı Akar'ı arayarak Türkiye'nin yardım çabalarına destek teklifinde bulunduğunu ve Türkiye'nin ihtiyaçları geliştikçe yardımın devam edeceği sözünü verdiğini söyleyen Ryder, “Bu çerçevede Savunma Bakanlığı, USAID (ABD Uluslararası Kalkınm Dairesi) ve ABD Dışişleri Bakanlığı ile koordinasyon içinde Türkiye hükümetinin deprem yardım desteği talebine yanıt vermiştir ve Türk Hükümeti tarafından talep edildiği şekilde destek sağlamaya devam edecektir” dedi.

7 Şubat'ta İncirlik Hava Üssü’nde konuşlu ABD’ye ait dönerkanatlı hava araçlarının, depremden en çok etkilenen bölgelere ilk müdahale ekiplerini nakletmeye başladığını kaydeden Ryder, “Buna ek olarak, Savunma Bakanlığı iki sivil kentsel arama ve kurtarma ekibini ABD'den Türkiye'ye nakletti. ABD Ulaştırma Komutanlığı destekledi. Bu ekipler yakında oradaki yardım çabalarına yardımcı olmaya başlayacaklar” dedi.

“Ayrıca ABD Avrupa Komutanlığı (EUCOM) da USAID Afet Yardım Müdahale Ekibine yardımcı olmak üzere İncirlik Hava Üssü’ne bir ekip konuşlandırıyor ve yarın 9 Şubat'ta orada olmalarını bekliyoruz’’ açıklaması yapan Ryder, EUCOM'un yardım çabalarını desteklemek ve Türk hükümetinden gelecek yeni taleplere yanıt vermek üzere ilave varlıkları önceden konumlandırmak için aktif olarak çalıştığını kaydetti.

Ryder ayrıca, ABD'ye ait bir uçak gemisinin, Ankara'dan ek yardım talebi gelmesi ihtimaline karşılık Akdeniz'de Türkiye'ye doğru ilerlediği bilgisini verdi. Pentagon Sözcüsü, "USS George H.W. Bush (uçak gemisi), Türkiye'nin ek yardım talep etmesi halinde pozisyon almak üzere Akdeniz'de Türkiye'ye doğru ilerliyor" dedi.

Ryder, ‘’Bir kez daha en içten taziyelerimizi sunuyor ve hayat kurtarmaya ve bu korkunç felaketin yaralarını sarmaya çalışan müttefikimiz Türkiye'nin yanında olacağımızı belirtiyoruz’’ dedi.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Antony Blinken da, 11 bin 500'den fazla kişinin ölümüne yol açan depremlerde yaşanan can kaybının "gerçekten sarsıcı ve şok edici" olduğunu söyledi.

Bakanlıkta NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'i ağırlayan Blinken, düzenlenen ortak basın toplantısına, Türkiye ve Suriye'deki depremler sonrası gönderilen yardımlara değinerek başladı.

Türkiye'de 150'den fazla arama ve kurtarma personeli görevlendirdiklerini kaydeden Blinken, ''Erişilmesi zor olan bölgelere ulaşılmasına yardımcı olan ABD helikopterlerimiz var. Deneyimli yetkililer, tehlikeli madde teknisyenleri, mühendisler, lojistik ekipleri, sağlık görevlileri, planlama görevlilerinin yanısıra özel alet ve ekipman gönderdik. Önümüzdeki günlerde, bu yıkımın yaralarını sarmaya çalışan Türk ve Suriye halklarına nasıl destek olmaya devam edeceğimiz konusunda daha fazla bilgi vereceğiz'' diye konuştu.

Stoltenberg de depremden sadece birkaç saat sonra NATO merkezinden tüm NATO müttefiklerine, yıkıcı depremin sonuçları karşısında Türkiye'ye acil destek sağlamaları çağrısında bulunduklarını hatırlattı ve ''Müttefiklerin harekete geçerek farklı türlerde destek sağlamalarını memnuniyetle karşılıyorum'' dedi.

Blinken ve Stoltenberg, ABD Dışişleri Bakanlığı'nda ortak basın toplantısı düzenledi.
Blinken ve Stoltenberg, ABD Dışişleri Bakanlığı'nda ortak basın toplantısı düzenledi.

Stoltenberg, ''NATO'dan gelen sürekli mesaj, değerli ve önemli bir müttefik olan Türkiye'yi desteklememiz ve depremin insani acılarını ve yıkıcı sonuçlarını gözetmemiz gerektiği'' ifadelerini kullandı.

  • 16x9 Image

    Dilge Timoçin

    Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler mezunu Dilge Timoçin mesleğe 2000 yılında NTV'de başladı. 2008'de Habertürk TV'ye transfer oldu, dış haber sorumlusu olarak görev yaptı. ShowTV'de dış haber editörü ve spiker olarak çalışan Timoçin, sonrasında Al Jazeera Türk'e geçti; Al Jazeera İngilizce için prodüktörlük yaptı. Dilge Timoçin VOA Türkçe'ye katılmadan önce Reuters, Deutsche Welle gibi yabancı basın kuruluşlarıyla çalışıyordu

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG