Erişilebilirlik

ABD Khodorkovsky Kararından Kaygılı


Bir zamanlar Rusya’nın en zengin işadamı olan Khodorkovsky ve ortağı Lebedev, zimmetlerine 350 milyon ton petrol geçirmek ve 27 milyar dolar para aklamakla suçlanıyor

Beyaz Saray, Rus işadamı Mikhail Khodorkovsky ve iş ortağı Platon Lebedev’in zimmetlerine mal geçirmekten suçlu bulunmalarından endişe duyduğunu açıkladı. Bir zamanlar Rusya’nın en zengin işadamı olan Khodorkovsky ve ortağı Lebedev, zimmetlerine 350 milyon ton petrol geçirmek ve 27 milyar dolar para aklamakla suçlanıyordu. Beyaz Saray Khodorkovsky davasında hukuksal süreçte meydana gelen aksaklıklar ve yasal sistemin suistimal edilmiş olmasından kaygı duyuyor.

İşadamlarını suçlu bulan mahkeme cezalarını henüz açıklamadı.

Khodorkovsky ve Lebedev suçlamaları reddediyor ve Kremlin’in politikalarına muhalefet ettikleri için cezalandırıldıklarını savunuyor.

Khodorkovsky yolsuzluk ve vergi kaçakçılığı nedeniyle sekiz yıl hüküm giymiş durumda. Savcılık Khodorkovsky’e altı yıl daha hapis cezası verilmesini talep etti.

47 yaşındaki Khodorkovsky, eski Devlet Başkanı Vladimir Putin döneminde hükümeti yolsuzlukla suçlaması, devletin petrol ihracatını kontrol etmesini eleştirmesi ve muhalefet partilerine sessizce destek vermesi nedeniyle Kremlin’in tepkisini toplamıştı.

2003 yılında tutuklanan Khodorkovsky’nin şirketi Yukos vergi cezalarıyla iflasa sürüklenmişti.

XS
SM
MD
LG