Erişilebilirlik

ABD ve BM’den İçişleri Bakanlığı önündeki saldırıyla ilgili kınama ve Irak’ın egemenliğine saygı mesajı


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, ''PKK'ya karşı mücadelesinde Türkiye'nin ve Türk halkının yanındayız ve bunu yapmaya devam edeceğiz'' dedi.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, ''PKK'ya karşı mücadelesinde Türkiye'nin ve Türk halkının yanındayız ve bunu yapmaya devam edeceğiz'' dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, dün Ankara’da İçişleri Bakanlığı önünde düzenlenen saldırıyı kınadı; saldırıyı üstlenen terör örgütü PKK’ya karşı mücadelede Türkiye’ye destek mesajı verdi.

Bakanlık Sözcüsü Matthew Miller, günlük basın brifinginde konuyla ilgili bir soru üzerine, “ABD, 1 Ekim'de Ankara'da Türk İçişleri Bakanlığı'na düzenlenen terör saldırısını şiddetle kınamakta. Yaralılara acil şifalar diliyoruz. ABD tarafından yabancı terör örgütü olarak tanımlanan PKK'ya karşı mücadelede NATO müttefikimiz Türkiye'nin ve Türk halkının yanındayız. Türkiye'ye ve halkına yönelik her türlü terör eylemini kınıyoruz’’ dedi.

Dün de Dışişleri Bakanı Antony Blinken, sosyal medya platformu X hesabında Miller’in sözlerine benzer bir açıklama yapmış ve “ABD bugün Ankara'da Türk İçişleri Bakanlığı'na yapılan saldırıyı kınıyor. Yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Terörizmin her türlüsünü reddediyor ve NATO Müttefikimiz Türkiye ve Türk halkının yanında yer alıyoruz’’ ifadelerini kullanmıştı.

Bugünkü basın toplantısında birçok Türk kullanıcının X üzerinden, Blinken’ın açıklamasına tepki göstermesi de gündeme geldi. ABD’nin PKK’nın Suriye kolu YPG’yi silahlandırması ve Suriye Demokratik Güçleri’ne destek vermesinin hatırlatıldığı Miller’a, “ABD, Türk kamuoyundaki bu endişeleri nasıl giderebilir ve ABD, NATO müttefiki Türkiye tarafından terör örgütü olarak tanınan bir oluşumla ilişkilerini nasıl yürütmeyi planlıyor?’’ sorusu yöneltildi.

Miller bu soruya, “Her şeyden önce Türkiye'ye ve halkına yönelik her türlü terör eylemini kınıyoruz. Dediğim gibi PKK, ABD tarafından yabancı bir terör örgütü olarak tanımlanmıştır. PKK'ya karşı mücadelesinde Türkiye'nin ve Türk halkının yanındayız ve bunu yapmaya devam edeceğiz’’ yanıtını vermekle yetindi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Ankara’daki saldırı sonrasında Türk Hava Kuvvetleri’nce Irak’ın kuzeyine hava operasyonu düzenlenmesi ile ilgili de “PKK'nın Türkiye'ye yönelik meşru güvenlik tehdidinin farkındayız ve Türkiye'yi, Irak'ın egemenliğini destekleyecek ve saygı gösterecek şekilde Irak ile terörle mücadelede ortak işbirliğini sürdürmeye çağırıyoruz’’ mesajını verdi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’den de saldırı ile ilgili kınama ve Irak’la itidal mesajı geldi.

Sözcü Stephane Dujarric’ın açıklamasında, “Genel Sekreter Ankara'daki intihar saldırısını kınıyor. Ankara'daki intihar saldırısını üstlenen PKK'yı hedef alan Kuzey Irak'taki Türk hava saldırılarına ilişkin haberleri de gördük. Genel Sekreter, ilgili tüm taraflara, egemenlik ve toprak bütünlüğü ilkelerine uygun olarak itidalli davranmaları ve gerilimin tırmanması riskinden kaçınmaları çağrısını yineliyor’’ dedi.

Dujarric, Guterres’in güvenlik endişelerinin ancak iyi komşuluk ilişkileri ve karşılıklı güvenlik çıkarları ilkeleri doğrultusunda yapıcı diyalog yoluyla ele alınabileceğini yinelediğini kaydetti.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’de Siber Pazartesi’nin 10 milyar dolarlı Kara Cuma rekorunu kırması bekleniyor – 27 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG