Erişilebilirlik

ABD ve Türkiye’den Karşılıklı Güvenlik Uyarıları


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken

ABD ve Türkiye son birkaç gündür karşılıklı güvenlik ve seyahat uyarıları yayınlıyor.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nden bu sabah Amerikan vatandaşlarına yönelik yapılan güvenlik uyarısında, 27 Ocak’ta yapılan ilk güvenlik uyarısının güncellendiği belirtildi.

Açıklamada, “ABD vatandaşlarını, teröristlerin İstanbul'daki kiliselere, sinagoglara ve diplomatik misyonlara veya özellikle Beyoğlu, Galata, Taksim ve İstiklal bölgeleri olmak üzere Batılılar'ın sıkça gittiği diğer yerlere yönelik olası misilleme saldırılarına karşı uyarmaktadır. Türk makamları bu konuyu araştırmaktadır” denildi.

Büyükelçilik konuya ilişkin ilk açıklamayı ise 27 Ocak Cuma günü yaptı. İlk açıklamada, “Avrupa'da son dönemde yaşanan Kuran yakma olaylarının ardından ABD hükümeti vatandaşlarını teröristlerin Türkiye'deki ibadethanelere yönelik olası misilleme saldırılarına karşı uyarıyor. Teröristler çok az uyarıda bulunarak ya da hiç uyarıda bulunmadan ibadet yerlerini ya da Batılılar'ın sıkça gittiği yerleri hedef alabilirler” ifadeleri kullanıldı.

Türk Dışişleri'nden ABD'ye seyahat uyarısı

Türk Dışişleri Bakanlığı ise 28 Ocak’ta ABD için seyahat uyarısı yayınladı. ABD’nin Tennesee eyaletinin Memphis şehrinde Tyre Nichols isimli kişinin polis şiddetine maruz kaldıktan sonra hayatını kaybetmesi üzerine ABD çapında protestolar yapıldığı belirtilen Dışişleri açıklamasında, “Öte yandan, son dönemde ABD genelinde yabancı karşıtı ve ırkçı nitelikte sözlü ve fiziksel saldırılar yaşandığı da müşahede edilmektedir” denildi.

Açıklamada, şöyle ifadelere yer verildi:

“Yaşanan protestolar uyarınca, ABD'de yaşayan veya bu ülkeye seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarımızın tedbirli olmalarında, gösterilerin yoğunlaştığı bölgelerden uzak durmalarında, olabilecek yabancı düşmanı ve ırkçı tacizler ve saldırılar karşısında soğukkanlı davranarak yerel güvenlik güçlerine başvurmalarında, ayrıca, yerel basın-yayın kuruluşlarını yakından izlemelerinde ve ABD güvenlik güçleri ile Bakanlığımız, Vaşington Büyükelçiliğimiz ve ABD'deki Başkonsolosluklarımızın yapabilecekleri ilave uyarı ve duyuruları takip etmelerinde özellikle fayda görülmektedir. ABD'de yaşayan veya bu ülkeye seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarımızın ihtiyaç halinde, aşağıda irtibat bilgisi sunulan Bakanlığımız Konsolosluk Çağrı Merkezi’ne başvurmaları mümkündür.”

Türkiye son dönemde İsveç ve Hollanda gibi ülkelerdeki Kuran-ı Kerim yakma olaylarına sert tepki vermiş, bu ülkelerin büyükelçileri Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak nota verilmişti.

Avrupa ülkelerinden de güvenlik uyarısı

Sadece ABD değil, Almanya, Fransa ve İtalya'nın Ankara Büyükelçilikleri de geçen hafta Cuma günü Türkiye'deki vatandaşları için "teröristlerin ibadethanelere yönelik olası misilleme saldırılarına" işaret eden güvenlik uyarıları yayınladı.

Türk Dışişleri Bakanlığı, Avrupa ülkeleri için de 28 Ocak'ta seyahat uyarısı yayınladı. Açıklamada, "Son dönemde bazı Avrupa ülkelerinde İslam karşıtı, yabancı düşmanı ve ırkçı nitelikteki eylemlerde, keza terör örgütü iltisaklı gruplarca ülkemiz karşıtı propaganda gösterilerinde artış meydana geldiği görülmektedir" ifadelerine yer verdi ve bu ülkelerde yaşayan veya bu ülkelere seyahat etmeyi planlayan Türk vatandaşlarının tedbirli olmaları çağrısında bulundu.

XS
SM
MD
LG