Erişilebilirlik

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Flake: “Rusya’nın tahıl anlaşması gerekçeleri bahaneden ibaret”


ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake
ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake, Rusya’nın Karadeniz Tahıl Girişimi anlaşmasından çekilmesiyle ilgili bir makale kaleme aldı.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği sitesinde yayınlanan makalesinde Büyükelçi Flake, Rusya’nın anlaşmadan çekilmesinin sonuçlarına değinerek, “Rusya’nın Karadeniz Tahıl Girişimi’nden çekilmek için öne sürdüğü gerekçelerin sadece bahaneden ibaret olduğunu” kaydetti.

Jeffry Flake, ABD’nin Ankara Büyükelçisi olarak görev yaptığı süre zarfında Karadeniz Tahıl Girişimi (KTG) müzakereleri dahil Türkiye’nin küresel liderliğinin önemini görme imkanı olduğunu" belirtti.

Flake, “Türkiye, Ukrayna, Rusya ve Birleşmiş Milletler arasındaki müzakerelerle gerçekleştirilen bu anlaşmayla, yeryüzünde en hassas durumda bulunan insanlardan bir kısmının gıdaya erişimi sağlandı. İlk geminin 1 Ağustos 2022 tarihinde yola çıkmasından itibaren, yüzlerce gemi koridordan geçti ve yaklaşık 33 milyon tonluk Ukrayna tahılı ve gıda malzemesi küresel pazarlara ulaştırıldı. Bu tarımsal ürünlerin yüzde 65’i, küresel gıda güvenliğini ve istikrarını destekleyecek şekilde gelişmekte olan ülkelere gitti. Karadeniz Tahıl Girişimi’nin başarısı, Türkiye’nin dünyada yaşanan gelişmelerde oynadığı kritik rolün yanısıra Türkiye’nin öne çıkarak küresel toplum için doğru olanı yapma konusundaki istekliliğini de gözler önüne serdi” ifadelerini kullandı.

“Putin’in saldırgan tutumu olmasa ihtiyaç duyulmayacaktı”

“Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya yönelik saldırgan tutumu olmasa Karadeniz Tahıl Girişimi’ne gerek duyulmayacaktı” diyen Flake, makalesinde şunları dile getirdi:

“Bu, insan hayatının korkunç bir biçimde hiçe sayıldığı, çocukların hedef alındığı, cinsel saldırı, işkence ve yargısız infaz gibi acımasız savaş suçlarının işlendiği, masum sivillere yönelik bir savaş. 250 binden fazla Ukraynalı çocuğun kaçırıldığı, ailelerinden zorla koparılarak evlat edinilmek üzere Rusya’ya götürüldüğü tahmin ediliyor. Çocuklarınız sizden alınsalar, başka bir ülkeye götürülseler ve kültürlerini, dillerini ve kimliklerini silmek üzere yabancı bir ailenin yanına yerleştirilseler nasıl bir korku ve keder yaşarlardı bir düşünün. Bu suçlar, sayısız uluslararası insani yardım kuruluşu ile uluslararası basın tarafından ayrıntılı şekilde belgelendi ve suçların işlendiği doğrulandı.”

“Putin gıdayı silah olarak kullanıyor”

Flake, Putin’in gıdayı silah olarak kullandığını ve yaşanan acıları Ukrayna’nın sınırlarının çok ötesine taşıdığını ve açlığın boyutu onu en vahim şekilde hissedecek gelişmekte olan ülkelere yaydığını kaydetti.

Rusya’nın eylemlerinin milyonlarca insanı riske attığını belirten ABD Büyükelçisi, “Moskova’nın Karadeniz Tahıl Girişimi’nden çekilmesi, Karadeniz ve Tuna Nehri’ndeki tahıl terminalleri dahil Ukrayna’nın sivil altyapısına yönelik saldırıları ve Karadeniz’deki sivil trafiğine yönelik saldırgan tutumu, gereksiz yere dünya genelinde gıda güvensizliğini daha da kötü hale getirmekte. Bu tür Rus saldırılarından birinde, yılda 270 bin insanı beslemeye yetecek 60 bin ton tahıl tahrip olmuştur. Bu eylemler uluslararası normları çiğnemekte ve küresel açlığı daha vahim bir noktaya taşımakta” dedi.

"Karadeniz Tahıl Girişimi, dünya genelinde sıkıntıları ve açlığı hafifletmiştir"

Rusya’nın Karadeniz Tahıl Girişimi’nden çekilmek için öne sürdüğü gerekçelerin sadece bahaneden ibaret olduğunu dile getiren Flake, şunları kaydetti:

“Esasen Rusya’nın gübre ve tahıl ihracatları, Karadeniz Tahıl Girişimi’nin yürürlükte olduğu dönemde tüm zamanların en yüksek düzeylerindeydi ya da bu düzeylere yakındı. Rusya’nın Karadeniz Tahıl Girişimi’nden ayrılma kararı, kendi ihraç ettiği gıdanın fiyatını yukarıya taşımakta ve kazancını artırmakta; dünyanın geri kalan kısmını ise yüksek gıda fiyatlarıyla boğuşmaya zorlamakta ve en hassas durumda olan insanları daha büyük bir açlık riskine maruz bırakmaktadır. Bunlar ekonomik gerçeklerdir.Rusya’nın saldırılarını haklı göstermek için umursamazca manipüle ettiği bu gerçeklerin ardında ciddi acılar vardır.''

''Karadeniz Tahıl Girişimi, dünya genelinde sıkıntıları ve açlığı hafifletti Amerikan halkı, Türkiye’ye, Birleşmiş Milletler’e ve dünyada herkese yetecek miktarda gıda bulunmasını güvence altına almaya çalışan ülkelere şükranlarını sunuyor'' diyen Flake, Türkiye’nin, küresel gıda güvenliğini savunma konusunda oynadığı kritik liderlik rolünü sürdüreceğine emin olduğunu belirtti.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’den USAID aracılığıyla Filistin halkına 21 milyon dolar yardım – 5 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG