Erişilebilirlik

AKP Ankara’yı Kaybetti İstanbul’da Yarış Çekişmeli


Türkiye’de beka tartışmaları ve ekonomik krizin gölgesinde yapılan yerel seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre, başkent Ankara’da CHP ve İYİ Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı’nın adayı Mansur Yavaş seçim yarışını önde tamamlamış görünüyor. İstanbul’da ise Ak Parti ve MHP’den oluşan Cumhur İttifakı’nın adayı ve eski Başbakan Binali Yıldırım yarışı çok az farkla önde götürüyor. Oy sayımı devam ediyor.

Başkent Ankara’da Mansur Yavaş oyların yüzde 50’sini alarak rakibi Mehmet Özhaseki’yi geride bırakmış görünüyor. Cumhur İttifakı’nın belediye başkanı adayı Mehmet Özhaseki’nin oy oranı ise resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 47’de kaldı.

Erdoğan: “Kaybettiğimiz yerlerde başarılı olmadığımızı kabul edeceğiz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’ya hareket etmeden önce İstanbul’da kameraların karşısına geçerek yerel seçim sonuçlarını değerlendirdi.

“31 Mart seçimleri demokratik bir olgunluk içinde tamamlandı” diyen Erdoğan, “Ak Parti yine açık ara birinci parti. Kaybettiğimiz yerlerde başarılı olamadığımızı kabul edeceğiz. Kazanılan ve kaybedilen belediye başkanlıkları oldu. Bu milletimizin takdiri ve demokrasinin bir gereğidir” ifadelerini kullandı.

“Beka mesajımız milletimiz tarafından iyi algılandı. Önümüzde 4.5 yıl kesintisiz icraat süreci var” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomi mesajları da verdi. Türkiye’nin serbest piyasa ekonomisi ilkelerinden vazgeçilmeden ilerleneceğini belirten Erdoğan “Önümüzde çok önemli bir reform programı var, güçlü ekonomik planları uygulayacağız” şeklinde konuştu.

AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım’ın Twitter hesabından da oy sayımının devam ettiği saatlerde “teşekkür konuşması” metini hazırladığı bir fotoğraf paylaşıldı.

Ankara'daki AK Parti merkezinin önünde ise kalabalık Erdoğan'ın Ankara'ya gelmesini bekliyor.

CHP’den “Manipülasyon” iddiası

Yerel seçime CHP’nin YSK’dan veri akışının durduğu yönündeki şikayetleri damga vurdu.

Millet İttifakı’nın İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu oy sayımı devam ederken kameraların karşısına geçti. O sırada Anadolu Ajansı verilerine göre rakibi Binali Yıldırım yarışta açık ara öndeydi. İmamoğlu düzenlediği basın toplantısında seçimde yarışı yüzde 53 oy oranıyla önde götürdüğünü savundu ve hem YSK hem de Anadolu Ajansı’nı verilerini kontrol etmeye çağırdı.

İmamoğlu, “Şu anda yüzde 27,6 net sonuçlar girildi. CHP adayı olarak benim oyum yüzde 53.2, rakibimizin oranı yüzde 44,1” dedi. “Çok sıkı bir şekilde birbirini denetleyen sistemlerde süreci takip ediyoruz” diyen İmamoğlu YSK ve devletin kontrolundaki Anadolu Ajansı’nı verilerini kontrol etmeye çağırdı.

“Tebrik etmeyi de bilirim, tebrik de beklerim”

CHP YSK’dan very akışının 40 dakika boyunca durduğunu savundu. CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Ekrem İmamoğlu kameraların karşısına geçerek bu durumun manipülasyon endişesini kuvvetlendirdiğini belirtti.

İmamoğlu “Devlet adına very açıklayan Anadolu Ajansı’nı göreve davet ediyorum. Hakkımızı yedirmem” dedi. Sandıkların yüzde 60’ına tekabül eden 18467 sandığa ait ıslak imzalı verilerin ellerinde olduğunu ve bu verilere göre aradaki farkın yüzde 5.25 olduğunu savundu. İmamoğlu “Tebrik etmeyi bilirim ama tebrik edilmeyi de beklerim” ifadelerini kullandı.

“Ankara’da 25 yıl sonra tarih yazılıyor”

Başkent Ankara’da yarışı resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 50 oy oranıyla Millet İttifakı’nın adayı Mansur Yavaş’ın önde götürmesiyle CHP Genel Merkezi hareketlendi.

CHP-İYİ Parti adına açıklama yapan CHP’li Haluk Koç da Ankara’da düzenlediği basın toplantısında “Ankara’da demokrasi ve cumhuriyetimiz için 25 yıl sonra bir tarih yazılıyor” dedi.

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG