Erişilebilirlik

Angelina Jolie Türkiye-Suriye Sınırına Gidiyor


Angelina Jolie Türkiye-Suriye Sınırına Gidiyor

Hollywood'un ünlü oyuncusu Angelina Jolie, Türkiye'ye gidiyor. Birleşmiş Milletler'in İyiniyet Elçisi olan Jolie, önce İstanbul'a gidecek, Cuma günü de Hatay'a geçecek.

Angelina Jolie'nin Türkiye-Suriye sınırında çadır kentlerde incelemeler yapacağı, Suriyeli sığınmacılarla konuşacağı bildiriliyor. Jolie, Suriye'de Beşar Esad'ın askerlerinden kaçan sivillerin dertlerini dinleyecek, onlara destek olacak.

Daha önce dünyanın çeşitli kriz bölgelerine giderek mülteciler ve zor durumdaki halka moral veren Oscar ödüllü ünlü aktris Jolie, özellikle Afrika ülkeleri ve Afganistan'daki çalışmalarıyla tanınıyor. Hollywood ve sanat dünyasından birçok ünlü Birleşmiş Milletler adına iyiniyet elçiliği yapıyor. Jolie ve kendisi kadar ünlü eşi, aktör Brat Pitt daha önce de dünyanın çeşitli yerlerinde yardım çalışmalarında aktif görev aldı. Çift ayrıca felaket bölgelerine yaptıkları milyonlarca dolarlık yardımla da sık sık gündeme geliyor.

Sınırdan geçip Türkiye'ye sığınan Suriyeliler'in sayısının 8,500'ü bulduğu açıklandı. Türk yetkililere göre, resmi sayı bu ancak, gizlice sınırı geçenlerin sayısını tahmin etmek zor.

XS
SM
MD
LG