Erişilebilirlik

Türkiye Suriyeli Sığınmacıların Artan Sayısını Karşılayabilir mi?


Türkiye Suriyeli Sığınmacıların Artan Sayısını Karşılayabilir mi?

Suriye'deki olaylardan kaçarak Türkiye'ye giriş yapan sığınmacıların sayısı 9 bine ulaştı.

Çarşamba günü Hatay'a giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Sığınmacılar için 10 bin sınırımız" yok dedi. Türk Kızılayı, halihazırda Suriyeli sığınmacıların 5 noktada beslenme ve barınma ihtiyaçlarını karşılıyor. Ancak endişe, giderek artan sayının kaynakları zorlar hale gelip gelmeyeceği yönünde.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu'yla birlikte bölgeyi ziyaret eden Kızılay Genel Müdürü Ömer Taşlı, "Acil bir sıkıntı yok ama süreç neyi gösterecek bilemiyoruz" diyor. Taşlı, Kızılay'ın acil durumlardaki barınma ve beslenme kapasitesinin 250-300 bin kişi olduğunu söylüyor.

Ancak Taşlı, "Türkiye bir afetler ülkesi" diyor ve ekliyor: "Şu anda Simav'da depremden sonra yaklaşık 12 bin kişi çadır kentte yaşıyor. Bölgede afet müdahalemiz var. Ülkemizin bu yanı da dikkate alınarak bütün kaynaklarımızı Suriye hududuna sevk etmemiz arkamızda bir boşluk oluşturabilir. Bunu da dikkate alıyoruz."

Taşlı, eksilen stokları acilen yerine koyabilmek için çadır üretim fabrikası ve portatif birimler üreten hatların 3 vardiye faaliyete geçirildiğinin de altını çiziyor.

Kızılay Genel Müdürü Ömer Taşlı'nın açıklamalarını aşağıdaki medya oynatıcıdan dinleyebilirsiniz.

XS
SM
MD
LG