Erişilebilirlik

Başkan Obama Yeni 'Afganistan Ekibiyle' Görüştü


Görüşmeye Afganistan’daki Amerikan kuvvetlerinin komutanı Orgeneral David Petraeus’un yerine getirilen Korgeneral John Allen ve Kabil büyükelçiliğine getirilen Ryan Crocker’ın yanı sıra, Genelkurmay başkanı Oramiral Michael Mullen ve Başkan Yardımcısı Jos

Başkan Barack Obama, yeni Afganistan ekibi ve Savunma Bakanlığı’na getirdiği Leon Panetta’yla ilk kez bir araya gelerek, bu ülkeye yönelik askeri ve sivil stratejiyi ele aldı.

Görüşmeye Afganistan’daki Amerikan kuvvetlerinin komutanı Orgeneral David Petraeus’un yerine getirilen Korgeneral John Allen ve Kabil büyükelçiliğine getirilen Ryan Crocker’ın yanı sıra, Genelkurmay başkanı Oramiral Michael Mullen ve Başkan Yardımcısı Joseph Biden da katıldı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, görüşmede Amerika’nın Afganistan stratejisinin sonraki aşamasının ele alındığını söyledi. Carney, Taleban’a karşı edinilen kazanımların güçlendirilmesi, Afganistan’daki Amerikan askerlerinin azaltılması ve güvenliğin Afgan kuvvetlerine devredilmesinin bu strateji çerçevesinde görüşüldüğünü belirtti.

Obama ayrıca Savunma Bakanı Leon Panetta’yla ayrı görüşme yaptı. Panetta, Merkezi İstihbarat Dairesi CIA’nin başkanıyken Pakistan’da el Kaide lideri Usame bin Ladin’in öldürüldüğü operasyonu planlamıştı.

Panetta’nın yerine CIA başkanlığına Orgeneral Petraeus getirilecek.

XS
SM
MD
LG