Erişilebilirlik

Beyaz Saray: “Operasyonlar Konusunda Kaygımız Aynı”


Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Sözcüsü John Kirby
Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Sözcüsü John Kirby

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Sözcüsü John Kirby, Türkiye’nin güneyine yönelik meşru terör tehdidiyle karşı karşı kalmaya devam ettiğini ve kendini savunma hakkının olduğunu söyledi; ancak ABD’nin sınır ötesi operasyonlar konusundaki endişesini yineledi.

John Kirby’nin bugün düzenlediği basın brifinginde, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine kara operasyonu düzenleme olasılığı gündeme geldi.

Ulusal Güvenlik Danışmanı John Kirby’ye, “Yönetim, IŞİD’le mücadele eden 900 Amerikan askerine yönelik bir tehdit oluşturabileceği gerekçesiyle, Türkiye’ye Suriye’ye girmemesini söylemek için bir şey yapıyor mu?” şeklinde bir soru yöneltildi.

John Kirby, “Türkiye özellikle güneyine yönelik meşru bir terör tehdidiyle karşı karşıya kalmaya devam ediyor. Kendilerini ve vatandaşlarını savunmak için her hakkı var” dedi; ancak ABD’nin olası bir sınır ötesi operasyon konusunda daha önce de dile getirdiği kaygıları yineledi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı sözcüsü, “Bizi sınır ötesi operasyonlar konusunda endişelendiren şey aynı. Sınır ötesi bir operasyon, SDG (Suriye Demokratik Güçleri) ortaklarımızın bazılarını tepki vermeye zorlayabilir ve bu da onların IŞİD’le mücadeleye devam etme kabiliyetini sınırlayabilir. Onlarla sahada bu nedenle ortağız. IŞİD üzerindeki baskıyı devam ettirmek istiyoruz. (IŞİD) Gücü azalmış bir şebeke ancak yine de bir tehdit oluşturmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da altı kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısı ve Gaziantep’in Karkamış ilçesine roketin isabet etmesi sonucu 2 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde YPG’ye yönelik yeni bir kara operasyonu yapabileceği gündeme gelmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan operasyonun hava harekatlarıyla sınırlı kalmayacağının sinyalini vermiş; ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price “ABD, Suriye ve Türkiye'de meydana gelen sivil can kayıpları dolayısıyla içten taziyelerini ifade eder. Sivillerin korunması ve IŞİD'in yenilgiye uğratılması ortak hedefinin desteklenmesi için Suriye'de gerilimin azaltılması çağrısında bulunuyoruz” demişti.

BM’den itidal çağrısı

Suriye sınırında tırmanan gerilim, Birleşmiş Milletler basın sözcüsü Ferhan Hak’ın düzenlediği basın toplantısında da gündeme geldi.

Sözcü BM Genel Sekreteri’nin tüm taraflara itidalli olunması ve bölgede gerilimin tırmanmasından kaçınmaları çağrısında bulunduğunu belirtti.

BM sözcüsü, Genel Sekreter Antonio Guterres’in yaşanan gergilimin siviller üzerindeki etkisine ilişkin haberler konusunda endişeli olduğunu vurguladığını; uluslararası hukuk uyarınca sivillerin ve sivil altyapının korunması gerektiğinin altını çizdiğini kaydetti.

Birleşmiş Milletler basın sözcüsü Ferhan Hak, Suriye bağlamında, BM Genel Sekreteri’nin çeşitli taraflar arasındaki ateşkese uyulmasına, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesine büyük önem verdiğini belirtti.

Irak bağlamında da tüm ilgili tarafların güvenlik endişelerini diyalog ve devletin egemenliği, toprak bütünlüğü ve iyi komşuluk ilişkileri gibi ilkeler çerçevesinde çözülmesi konusundaki güçlü çağrısını tekrarladığını kaydetti.

STÜDYO VOA

ABD’de Siber Pazartesi’nin 10 milyar dolarlı Kara Cuma rekorunu kırması bekleniyor – 27 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG