Erişilebilirlik

Obama ve Kongre'den Gönülsüz Uzlaşma Sinyali


Obama ve Kongre'den Gönülsüz Uzlaşma Sinyali
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:06 0:00

Amerika’da önceki gün yapılan Kongre ara seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’nin zaferini değerlendiren Başkan Barack Obama ve Senato’nun yeni çoğunluk lideri, yasama faaliyetleri konusunda işbirliği yapma sözü verdi, ancak her konuda anlaşmayacaklarının da altını çizdi.

Cumhuriyetçi Parti, 2007 yılından bu yana ilk kez 100 üyeli Senato’nun kontrolunu ele geçirdi. Kendisi de Demokrat Partili olan Başkan Obama, Cumhuriyetçi Parti’yle yaşadıkları büyük farklılıklara rağmen bazı noktalarda uzlaşabileceklerini belirtti.

Öte yandan, Senato’da Cumhuriyetçi Parti grup lideri Mitch McConnell da, uluslararası ticaret anlaşmaları ve vergi reformu konusunda Beyaz Saray’la birlikte çalışacağını açıkladı. Kentucky Senatörü McConnell, Obama’yla telefonda görüşme yaptığını ve uzlaşabilecekleri konuları araştıracağını bildirdi.

McConnell, seçimden bölünmüş bir hükümet de çıksa, bunun Washington’u kilitlememesi gerektiğini söyledi.

Obama da basın toplantısında Cumhuriyetçi Partili üyelerle kapsamlı bir uzlaşma yolu arayacağını açıkladı.

Göçmenlik reformu, taraflar arasında yılsonuna doğru yaşanacak en büyük anlaşmazlık konusu olma yolunda. Obama, Kongre’nin göçmenlik reformunu geçirmemesi durumunda kendi yürütme yetkisini kullanma uyarısında bulunuyor. McConnell ise, Obama’nın böyle bir yola başvurmamasını umduğunu açıkladı.

Senato Demokrat Partili üyelerin çoğunlukta olduğu dönemde göçmenlik reformunu onaylamıştı. Ancak Cumhuriyetçi Parti’nin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi, yasayı geçirmedi. Demokrat Parti, önceki günkü seçimlerde 100 üyeli Senato’da yedi sandalyeyi Cumhuriyetçi Parti’ye kaybetti ve azınlık durumuna düştü. Ayrıca üç Senato sandalyesinin sahibi de belli olmadı. Ancak kalan rakam, Demokratlar’a çoğunluğu kazandırmaya yetmiyor.

Seçim kaybı, adı oy pusulasında geçmese de Başkan Obama için de ağır bir darbe oldu. Obama, yasama önceliklerini ele almak üzere Kongre liderlerini Beyaz Saray’a davet ettiğini açıkladı.

Önceki dönemde Temsilciler Meclisi’nin 435 sandalyesinden 233’üne sahip olan Cumhuriyetçiler, son seçimde 14 sandalye daha kazandı. Bu şekilde Cumhuriyetçi Parti, 1940’lardan bu yana Temsilciler Meclisi’nde en büyük çoğunluğa sahip oldu.

Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi Partili Başkanı John Boehner, Senato’daki Demokrat üyelerin oyaladığı istihdam ve enerji yasaları üzerinde çalışmaya başlayacaklarını açıkladı.

Ayrıca Senato’nun yeni çoğunluk lideri Mitch McConnell, Obama’yla Sağlık Reformu konusundaki anlaşmazlıklarını da ele almaya devam edeceklerini bildirdi. Cumhuriyetçiler, Sağlık Reformu’nu “devlet müdahalesi” olarak görüyor ve iptal edilmesini istiyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 1 Ekim - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:21 0:00
XS
SM
MD
LG