Erişilebilirlik

Erdoğan: 'Türkiye Sadece Hakkını Korudu'


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin sınır ihlali gerekçesiyle Rus uçağını düşürmesi olayıyla ilgili yaptığı açıklamasında, “Bu son hadisenin önüne geçmek için de elimizden gelen gayreti gösterdiğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Türkiye'nin kendi sınırlarını koruma hakkına da herkes saygı göstermelidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Saray’da Öğretmenler Günü vesilesiyle verdiği resepsiyon davetini açış konuşmasında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nce Rus uçağını düşürülmesiyle ilgili ilk kez kameralar karşısında açıklama yaptı. Erdoğan, Rusya’ya hitaben Türkiye’nin sadece kendini koruma hakkını koruduğunu belirttiği şu sözleri ifade etti:

“Biz buna şahit olmak istemeyiz ama böyle bir durumla karşı karşıya bırakılmanın ne yazık ki ıstırabını yaşıyoruz. Bu hadise tamamen Türkiye'nin önceden ilan ettiği angajman kuralları çerçevesinde gerçekleşmiştir. Türkiye'nin komşularıyla başka herhangi bir ülkeye karşı düşmanlığı asla söz konusu değildir. Suriye'de bugüne kadar çok daha vahim olaylar yaşanmamasının sebebi Türkiye'nin soğuk kanlı tutumudur. Bu son hadisenin önüne geçmek için de elimizden gelen gayreti gösterdiğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Türkiye'nin kendi sınırlarını koruma hakkına da herkes saygı göstermelidir.”

Rusya’nın, Suriye’deki Beşar Esat rejimiyle birlikte muhalif konumdaki Türkmenleri hedef aldığı görüşünü vurgulayan Erdoğan, Türkiye’nin sadece Bayırbucak Türkmenleri ile ilgili koruyucu pozisyonunu ve Türkiye’ye yöneltilen MİT Tırları ile silah taşındığını iddiasına tepkisini özetle şöyle dile getirdi:

“Bayırbucak Türkmenleri’nin olduğu bölge DAİŞ terör örgütünün olduğu bölge değildir, kimse kimseyi kandırmasın. Orada sadece Bayırbucak Türkmenleri vardır, soydaşlarımız vardır, akrabalarımız vardır" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "DAİŞ terör örgütünü vuruyoruz. Bayırbucak Türkmenleri ülkemizde olan yakın akrabalık ilişkileri sebebiyle tıpkı Halep'teki, Humus'taki, Şam'daki, Golan'daki Türkmenler gibi bizim için ayrı bir öneme sahiptir. Esed rejimi ve onu destekleyen ülkelerin Bayırbucak Türkmenlerini hedef alan saldırılarının gerisindeki amacını gayet iyi biliyoruz. DAİŞ'in hemen hiçbir varlığının olmadığı bu bölgedeki saldırılar doğrudan Esed rejimini ayakta tutma amacına yöneliktir. Türkiye, Cerablus'tan başlayıp Akdeniz'e kadar uzanan hattı tüm terör örgütlerinden arındırmak kararındadır. Türkiye olarak bu bölgede yaşayan kardeşlerimize eskiden beri her türlü desteği veriyoruz, vereceğiz. 17-25 Aralık darbe girişiminden hemen sonra yaşanan o meşhur MİT tırları ihanetini biliyorsunuz değil mi? Hala utanmadan, sıkılmadan bunları gazetelerine başlık yapanlar var. İşte o tırlar bu bizim Bayırbucak Türkmenlerine yardım götüren tırlardı. Bazıları diyor ki 'Başbakan Erdoğan diyordu ki onların içinde silah yok'. Varsa ne olacak, yoksa ne olacak? Ne diyoruz biz, 'oraya insani yardım götürüyoruz'. Kim onlar? Mağdur, mazlum bizim Bayırbucak Türkmen kardeşlerimiz, biz bunu yaptık.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye, hükümet ve şahsı aleyhine algı oluşturabilmek adına Bayırbucak Türkmenleri’ne yapılan yardımları sabote edenleri milletin asla affetmeyeceğine inandığını dile getirerek, "Bugün de bölgede gerçekten çok zor şartlar altında mücadele veren kardeşlerimize destek olabilmek için hem ülkemiz tarafında hem de sınırın diğer tarafından her türlü imkanı seferber ediyoruz" dedi.

Türkiye, güvenli bölge mi oluşturacak?

Erdoğan, konuşması sırasında Türkiye'nin, Suriye sınırları içerisinde güvenli bölge oluşturulmasıyla ilgili sıkça dile getirdiğini ancak G20 Liderler Zirvesi’nde de kabul görmeyen ısrarlı tutumunu yine ifade etti. Erdoğan’ın, “Çok yakında Cerablus-Akdeniz hattındaki insani güvenlik bölgesi uygulamasını müttefik ülkelerle birlikte hayata geçireceğiz” sözü dikkat çekti. Güvenli Bölge kurulmasıyla bir yandan bölgede yeni insani dramlar ortaya çıkmasına engel olurken diğer yandan da kendi vatanlarında hayatlarını sürdürmek isteyen o muhacirlere imkan sağlamayı hedeflediklerini anlatan Erdoğan, “Türkiye'nin bu çabasına destek vermeyen veya engel çıkarmaya çalışan herkes, Suriye'de hayatını kaybeden 380 bin masuma eklenecek her yeni canın sorumluluğuna ortak olacaktır” dedi.

Suriye’deki halkın istikrarlı bir geleceğe kavuşmasını istediklerini belirten Erdoğan, “Kendi güvenliğimizin de bundan geçtiğini biliyoruz. Aynı şekilde Avrupa'nın mülteci ve terörizm kıskacından kurtulabilmesinin yolu da Suriye'nin istikrara kavuşmasından geçiyor. İnşallah Suriyeli kardeşlerimiz için aydınlık günler yakındır. Türkmen kardeşlerimize mücadelelerinde başarılar diliyorum, duamız ve desteğimiz sonuna kadar onların yanında olacaktır” diye konuştu.

XS
SM
MD
LG