Erişilebilirlik

Görevden Aldığı Büyükelçi İçin Trump: ‘Resmimi Elçiliğe Asmadı’


ABD Başkanı Donald Trump, geçen hafta Kongre'de azil soruşturması kapsamında ifade veren eski Ukrayna Büyükelçisi Marie Yovanovitch'i bir kez daha hedef aldı. Fox News'a konuşan Trump ABD'li diplomat için "Kiev'deki büyükelçilik binasına resmimi asmak istemedi" dedi.

Trump'ın geçen Mayıs ayında görev süresi dolmadan görevden aldığı Ukrayna Büyükelçisi Marie Yovanovitch Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu'nda geçen hafta ifade vermişti. Kariyer diplomat Kongre’deki ifadesinde görevinin ABD’nin dış politika önceliklerini uygulamak olduğunu, başka bir gündemi olmadığını ancak kendisi hakkında neden karalama kampanyası başlatıldığına anlam veremediğini söylemişti.

Büyükelçi, amaçları sorgulanabilir kişilerin ortaya attığı asılsız iddialar üzerine kovulduğunu savunmuş, Trump ise oturum devam ederken Twitter’dan paylaştığı mesajlarda Yovanovitch için “Nereye gittiyse orada durum kötüye gitti” diyerek büyükelçinin başarısız olduğunu iddia etmişti.

“Beni savunmadı, hakkımda kötü konuştu”

Başkan Donald Trump Cuma sabahı Fox and Friends adlı programa telefon bağlantısıyla katılarak sunucuların sorularını yanıtladı. ABD Başkanı, Yovanovitch’in Kiev’deki ABD Büyükelçiliği’ne resmini asmak istemediğini iddia etti.

“Herkesin mükemmel olduğunu söylediği bu büyükelçi benim resmimi elçiliğe asmadı. Büyükelçilikten o sorumlu. 1,5-2 yılını aldı” dedi. Trump ABD’li diplomat için “Benim hakkımda kötü şeyler söyledi. Beni savunmuyordu. Benim de büyükelçiyi değiştirme hakkım var. ABD Başkanı’nın büyükelçiliğe resminin asılması standart uygulamadır. Bu kadın da melek değildi, tamam mı?” ifadelerini kullandı.

30 yılı aşkın bir süre diplomat olarak görev yapan Marie Yovanovitch geçen hafta ifade verdiği Kongre oturumunda Başkan Trump’a karşı sadakatsiz olduğu iddiasının doğru olmadığını söylemiş, diplomat olarak hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat başkanların döneminde görev yaptığının altını çizmişti.

XS
SM
MD
LG