Erişilebilirlik

Irak ve İran Kerkük Petrolünde Anlaşmaya Vardı


Bağdat hükümeti, günde 60 bin varile kadar ham petrolün, işlenmiş petrol karşılığında Kerkük’ten İran’a gönderilmesi konusunda Tahran’la anlaşmaya vardı.

Irak Petrol Bakanı Jabar El Luaibi, yazılı açıklamasında, 30 bin ile 60 bin arasında varil ham petrolün, tankerlerle Kirmanşah sınırına taşınacağını belirtti.

Anlaşmaya göre bölgede rafinerisi olan İran da aynı miktarda ve nitelikte işlenmiş petrolü Irak’ın Basra Körfezi’ndeki limanlarına gönderecek.

Jabar El Luaibi ayrıca iki ülkenin tanker taşımacılığı yerine Kerkük’ten petrol sağlayacak bir boru hattı inşa etmeyi planladığını da açıkladı.

Irak ve İran, Kerkük petrolünün taşınması için bir boru hattı inşa etmeyi de planlıyor. El Luaibi, iki hafta önce yaptığı açıklamada yeni boru hattının günde 300 bin varil ham petrol taşıyabilecek kapasitede planlandığını söylemişti.

Haber ajansı Reuters’a göre yeni hat, Kerkük’ten başlayıp Adana’nın Yumurtalık ilçesinde Akdeniz'e ulaşan Kerkük-Yumurtalık boru hattının yerini alabilir.

2014 yılında Irak ordusu, IŞİD’le mücadelede başarısız olunca Kerkük’ün kontrolünü Kürtler sağlamış ve bölgedeki petrol yataklarının teröristlerin eline geçmesini engellemişti.

Irak ordusu, Bölgesel Kürt Yönetimi'nin 25 Eylül'deki bağımsızlık referandumu sonrası Kerkük’ü geri almış; ancak petrol ihracatı durdurulmuştu.

XS
SM
MD
LG