Erişilebilirlik

İran: “Cezaevi Yangınında 8 Mahkum Hayatını Kaybetti”


İran’ın başkenti Tahran’da siyasi tutukluların ve protestocuların yattığı Evin cezaevinde haftasonu çıkan yangında 8 mahkumun hayatını kaybettiği açıklandı.

İran yargısı, cezaevindeki yangında ölen ve yaralananların adi suçlardan mahkum olanların tutulduğu bölümden olduğunu kaydetti.

İranlı yetkililer, "hırsızlıktan hüküm giymiş bazı mahkumlar arasında çıkan bir kavga sonrasında bir cezaevi atölyesinin ateşe verildiğini” açıkladı.

İran devlet medyası, yangında 8 kişinin hayatını kaybettiğini, 60'tan fazla mahkumun da yaralandığını bildirdi.

İran devlet gazetesinde yer alan bir yorumda ise, “yabancı istihbarat servislerinin yardımıyla devrimci güçlerin yangını planladıkları” iddia edildi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasser Kanaani, “Evin'deki yangının herhangi bir ülkede meydana gelebileceğini” söylemişti.

Evin cezaevinde siyasi tutuklular ve çifte vatandaşlığa sahip İranlılar da dahil olmak üzere güvenlik suçlamasıyla karşı karşıya olan çok sayıda tutuklu bulunuyor.

Protestolar sürüyor

22 yaşındaki Mahsa Amini’nin gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesi, İran’ın birçok şehrinde protestolara neden oldu. Protestolar ülke genelinde devam ediyor.

Reuters haber ajansı, bu sabah protestoların Yezd ve diğer bazı İran şehirlerinde devam ettiğini aktardı. Sosyal medyadan protestolarla ilgili paylaşılan videolarda, sokaklarda ateş yakan ve ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney aleyhinde slogan atan insanlar görünüyor.

ABD Başkanı Joe Biden ve Avrupa Birliği (AB) Tahran'ın protestoculara yönelik baskılarını eleştirenler arasında yer alırken AB, olaya karışan bazı İranlı yetkililerin mal varlıklarını dondurmayı ve seyahat yasağı getirmeyi planlıyor.

İran’ın, Devrim Muhafızları'nın alt örgütlenmesi olarak bilinen Besic milislerini protestoları bastırmaları için görevlendirdiği basına yansımıştı.

İnsan hakları grupları, protestolarda şimdiye kadar 32'si çocuk, en az 240 kişinin hayatını kaybettiğini bildiriyor.

Şiddet olaylarından “içerideki ve dışarıdaki düşmanları” sorumlu tutan İran, güvenlik güçlerinin protestocuları öldürdüğü iddialarını reddediyor. Devlet medyası önceki gün en az 26 güvenlik gücü yetkilisinin protestolarda "isyancılar" tarafından öldürüldüğünü iddia etmişti.

STÜDYO VOA

İsrail'e ABD ve Avrupa'dan Refah tepkisi - 27 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG