Erişilebilirlik

İranlı Belgeselciler Depremzedeler İçin Adıyaman’da


İranlı belgesel yönetmeni Bijan Zarrin ve oyuncu Nesin Agai, Adıyaman'da depremzedelere yardım ediyor.
İranlı belgesel yönetmeni Bijan Zarrin ve oyuncu Nesin Agai, Adıyaman'da depremzedelere yardım ediyor.

İran’da yaşanan olaylardan kaçarak Türkiye’ye sığınan belgesel yönetmeni Bijan Zarrin ve oyuncu Nesin Agai, depremzedelere yardım dağıtmak için Adıyaman’a geldi.

İkili, bir depoda toplanan yardım malzemelerini paketleyerek ihtiyaç sahiplerine dağıtıyor.

İranlı Belgeselciler Depremzedeler İçin Adıyaman’da
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:27 0:00

Kahramanmaraş’taki depremlerin ağır yıkıma neden olduğu yerlerden Adıyaman’da bir yandan enkaz aldırma çalışmaları sürerken, diğer yandan da yardım kampanyaları devam ediyor. Organize Sanayi Bölgesi'ndeki bu depo da yardım çalışmalarının sürdüğü merkezlerden biri. Protestan kiliseleri tarafından düzenlenen yardım kampanyası kapsamında depoda toplanan giyecek, iç çamaşırı, temizlik ve hijyen ürünleri paketlenerek ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor. Yardımlar dünyanın dört yanındaki gönüllüler tarafından gönderiliyor. Gönüllüler, depoda toplanan yardım malzemelerini paketliyor.

Yardım çalışmalarına katılan gönüllülerden ikisi İranlı; ülkelerindeki iç karışıklıktan kaçarak Türkiye’ye sığınan belgesel yönetmeni Bijan Zarrin ve oyuncu Nesin Agai.

İkili, İran'da aylardır süren iç karışıklıktan kaçtı, ancak Türkiye’de de depreme yakalandı. Bir Mardin’de bir Diyarbakır’da yakalandıkları depremden yara almadan kurtuldular. İlk şoku atlatan ikili, depremzedelere yardım eli uzatmaya karar verdi.

Türkiye’ye yeni hayat için geldiler, depreme yakalandılar

VOA Türkçe’ye konuşan Nesin Agai, depremin dehşetini gördükten sonra yardım etmeye karar verdiklerini söyledi.

Adıyaman’a gelen Zarrin ve Agai, depoda toplanan yardımları türlerine göre ayırıp paketliyor. Temizlik malzemeleri, kıyafetler, hijyen ürünlerini ayrı ayrı paketlere yerleştiriyorlar. Gün boyunca talepleri alan ikili, hazırladıkları paketleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor.

Hayatının büyük bölümünde belgesel çeken Bijan Zarrin ise şimdi depremzedelere yardım eli uzatmak istiyor. VOA Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Zarrin, İran’daki insanlara yardım etmek isterken, kendilerini depremzedelere yardım ederken bulduklarını söyledi.

Gelecek belirsiz

Zarrin ve Agai, Türkiye’ye resmi yollardan geldi. Ancak Türkiye’de yasal olarak kalma süreleri yakında sona eriyor. Öncelikleri yardımları depremzedelere ulaştırmak. Sonrasında ne yapacaklarına karar verecekler. Agai, Türkiye’de kalarak yeni bir yaşam kurmak istiyor.

Ancak arkadaşının hayali farklı. O dünyayı gezip, filme almak istiyor.
Zarrin, yardım çalışmalarını de filme alıyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren çalışmaya başlayan ikili, akşam da deponun yanındaki çadırda kalıyor. Ne kadar süre çalışacakları sorusuna ‘yaralar sarılana kadar’ yanıtını veriyorlar.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG