Erişilebilirlik

İsrail Gazze kent merkezine doğru ilerliyor; Hamas saldırıların ateşkesi tehlikeye atacağını söyledi


8 Temmuz 2024 - Gazze kent merkezinin doğusundaki Tuffa mahallesinde yaşayanlar, İsrail saldırıları sonrasında bulundukları yerleri terk etmeye başladı.
8 Temmuz 2024 - Gazze kent merkezinin doğusundaki Tuffa mahallesinde yaşayanlar, İsrail saldırıları sonrasında bulundukları yerleri terk etmeye başladı.

Filistinli militan grup Hamas'ın ateşkes görüşmelerini tehlikeye atabileceğini söylediği İsrail askeri saldırısının ikinci gününde tanklar Gazze kent merkezine ilerledi. Bölgede yaşayanlar İsrail ateşi altında bulundukları yerlerden kaçmak zorunda kaldı.

Öte yandan ABD tarafından desteklenen Katarlı ve Mısırlı arabulucular, Gazze savaşını sona erdirmeyi ve İsrail'de tutuklu bulunan Filistinli mahkumlar karşılığında bölgedeki İsrailli rehineleri serbest bırakmayı amaçlayan ateşkes anlaşması imzalanması için bu hafta çabalarını hızlandırdı.

Salı günü İsrail tankları Gazze kent merkezinin Şecaya, Sabra ve Tel El Hava gibi bazı bölgelerine saldırılarını derinleştirdi. Bölge sakinleri önceki gün İsrail ile İslamcı Hamas arasındaki savaşın başlamasından bu yana en şiddetli çatışmaların yaşandığını bildirdi.

Salı günü sosyal medyada dolaşıma sokulan görüntülerde, eşek arabalarına ve kamyonların kasalarına yatak ve diğer eşyalarını dolduran Filistinli ailelerin İsrail'in tahliye emri verdiği bölgelerden kaçmak için şehrin sokaklarında koşuşturduğu görülüyordu.

Reuters'a bir sohbet uygulaması aracılığıyla konuşan yedi çocuk annesi Um Tamer, "Gazze kent merkezi yok ediliyor, olan biten bu. İsrail bizi ateş altında evlerimizi terk etmeye zorluyor. Artık dayanamıyoruz, bu kadar ölüm ve aşağılanma yeter. Savaşı şimdi bitirin" dedi.

Tamer, ailesinin Gazze'nin kuzeyinde yer alan ve Ekim ayında başlayan savaşta İsrail'in ilk hedeflerinden biri olan Gazze kent merkezindeki evlerinden yedinci kez kaçtığını söyledi.

Filistin Kızılayı, tahliye emirleri nedeniyle Gazze Şehri'ndeki tüm tıbbi kliniklerinin hizmet dışı olduğunu söyledi.

8 Temmuz 2024 - Gazze kent merkezinde yaşlı bir kadın, tekerlekli sandalyeye koyduğu un çuvalını taşıyor.
8 Temmuz 2024 - Gazze kent merkezinde yaşlı bir kadın, tekerlekli sandalyeye koyduğu un çuvalını taşıyor.

Gazze’deki Filistinli sağlık yetkilieri, 7 Ekim’den bu yana İsrail saldırılarında hayatını kaybeden Filistinli sayısının 38 bin 243, yaralananların sayısının ise 88 bin 33 olduğunu bildirdi.

Saldırı, ABD'li üst düzey yetkililerin bölgede bulunduğu ve Hamas'ın geçen hafta verdiği tavizlerin ardından ateşkes için baskı yaptığı sırada düzenlendi. Ancak Hamas lideri İsmail Haniye'nin Pazartesi günü kullandığı ifadelere göre saldırılar, "müzakere sürecini tekrar başa döndürebilir."

Hamas ve İslami Cihat'ın silahlı kanatları, Tel El Hava'da İsrail güçlerine karşı tanksavar roketleri ve havan ateşiyle savaştıklarını ve kayıplar verdiklerini bildirdi. İsrail ordusundan bu iddialara hemen bir yanıt gelmedi.

İsrail ordusu yaptığı açıklamada, bölgede Hamas ve İslami Cihat'ın varlığına işaret eden istihbarat üzerine askerlerin Gazze'de operasyonlara devam ettiğini söyledi. İsrail güçlerinin onlarca savaşçıyı etkisiz hale getirdiği ve çok sayıda silah bulduğu belirtildi.

Çatışmaların duraksaması umudu

Filistinli sağlık yetkilileri, İsrail'in Salı günü düzenlediği hava saldırılarında Gazze kent merkezindeki bir evde altı kişinin, Gazze'nin merkezindeki El Nuseyrat ve Deyr El Balah'taki iki evde dokuz kişinin ve Gazze Şeridi'nin güney ucundaki Refah'ta üç kişinin öldüğünü söyledi.

Sağlık görevlileri, İsrail'in Gazze Şeridi'nin merkezindeki El Bureyj kampında bir grup Filistinliyi hedef alan saldırısında çoğu çocuk en az yedi kişinin öldüğünü bildirdi.

Hamas'ın geçen hafta ABD'nin ateşkes önerisinin önemli bir bölümünü kabul etmesinin ardından Gazzeliler arasında çatışmaların duracağına dair umutlar yeniden canlanmıştı. Ancak Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü John Kirby Pazartesi günü yaptığı açıklamada, iki taraf arasında hala derin anlaşmazlıklar olduğunu söyledi.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, anlaşmanın İsrail'in Hamas'ı bir tehdit unsuru olarak ortadan kaldırmak başta olmak üzere hedeflerine ulaşana kadar savaşa devam etmesini engellememesi gerektiğinde ısrar ediyor.

Arabuluculuk çabalarına yakın bir Filistinli yetkili ise bir sonraki hamleyi İsrail'in yapması gerektiğini söyledi.

Yetkili Salı günü yaptığı açıklamada, "Artık her şey Netanyahu'ya bağlı. Hamas pozisyonunu netleştirdi ve bir anlaşmayı mümkün kılacak kadar esneklik gösterdi, ancak İsrailliler bile her şeyin Netanyahu'ya ve onun bir anlaşma isteyip istemediğine bağlı olduğunu söylüyorlar" şeklinde konuştu.

9 Temmuz 2024 - Filistinli bir çocuk, İsrail'in Nuseyrat mülteci kampına düzenlediği saldırıda yıkılan bir evin önünde oturuyor.
9 Temmuz 2024 - Filistinli bir çocuk, İsrail'in Nuseyrat mülteci kampına düzenlediği saldırıda yıkılan bir evin önünde oturuyor.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ve CIA Başkanı Burns ateşkes çabalarını konuştu

Mısır Cumhurbaşkanlığı, Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi ve ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Başkanı William Burns'ün Salı günü Gazze savaşında ateşkes sağlanması çabalarını görüştüğünü açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Cumhurbaşkanı, Mısır’ın Gazze Şeridi'nde askeri operasyonların devam etmesini reddeden tutumunu yineledi" denildi.

ABD'li üst düzey yetkililer Hamas'ın geçen hafta verdiği tavizlerin ardından ateşkes için bölgede bulunuyordu. Ancak Filistinli militan grup Pazartesi günü İsrail'in Gazze'ye düzenlediği yeni saldırının ateşkes görüşmelerini kritik bir anda tehdit ettiğini söyledi ve arabuluculara İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'yu dizginlemeleri çağrısında bulundu.

Mısır devletine bağlı El Kahire News'in üst düzey bir kaynağa dayandırdığı haberine göre Mısırlı bir güvenlik heyeti Çarşamba günü Doha'ya giderek "mümkün olan en kısa sürede bir ateşkes anlaşmasına varmak amacıyla Hamas ve İsrail arasındaki bakış açılarını yakınlaştırmayı hedefleyecek."

Forum

STÜDYO VOA

Gizli Servis hedefte – 15 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:29 0:00
XS
SM
MD
LG