Erişilebilirlik

İtalya'da Gece Kulübünde İzdiham: 6 Ölü


İzdihamın ardından itfaiye ve ilk yardım ekipleri yaralılara müdahale etti

İtalya’da bir gece kulübündeki konser sırasında yaşanan izdiham neticesinde 6 kişi hayatını kaybetti 50’den fazla kişi de yaralandı. Yetkililer kulüptekiler tamamına yakınının gençlerden oluştuğunu söyledi.

Hayatını kaybeden 6 kişiden 3’ünün genç kız ikisinin genç erkek çocuklar bir kişinin de çocuğunu konsere getirmiş bir yetişkin olduğu açıklandı. Polis şefi Ancona şehri yakınlarındaki Corinaldo kasabasındaki gece kulübünde bir rap müzik konseri olduğunu söyledi.

İtfaiye şefi hayatını kaybeden kişilerin kulübün içindeki alçak bir duvarın olduğu alanda sıkışmış vaziyette bulunduklarını belirtti.

İtfaiye şefi Dino Poggiali, kulüpte bulunan kişilerin acil çıkış kapılarından birinin açılmadığını ya da kalabalık yüzünden açılamadığını anlattıklarını ancak soruşturma tamamlanmadan bir açıklama yapmaları için henüz erken olduğunu belirtti. Poggiali yardım ekipleri olay yerine vardığında tüm kapıların açık olduğunun görüldüğünü ifade etti.

Poggiali ayrıca karmaşa ve izdihama biber gazı benzeri bir spreyin neden olduğunun söylendiğini ancak şu aşamada bunu doğrulayamacağını belirtti.

İtfaiye şefi, yaralılardan 14 kişinin durumunun ağır olduğu 40 kadar kişinin de hafif şekilde yaralandığını söyledi. Hafif yaralı olan kişilerin ayakta tedavilerinin ardından taburcu edildikleri ifade edildi. Kurtarma çalışmalarının ardından gece kulübünde soruşturma amaçlı inceleme başlatıldı.

İtalyan ANSA haber ajansı da Rap sanatçısı Sfera Ebbasta’nın konseri sırasında biber gazı benzeri bir spreyin kalabalık içerisinde sıkılşmasıyla birlikte içeridekilerin panikle kapılara yığıldığı haberini verdi.

Görgü tanıklarından biri, “Tam bir karmaşa hakimdi. Kapıdaki görevliler insanları çıkarmaya çalışıyorlardı. Ben ana kapıdan çıkmayı başardım ama herkes ard arda birbirinin üzerine düşüyordu” dedi.

ANSA ajansına konuşan 16 yaşındaki bir başka görgü tanığı da konser başlamadan önce herkesin dans edip eğlendiği bir anda izdihamın yaşandığını, acil durum çıkış kapılardan birinin de kapalı olduğunu söyledi.

Yetkililer hayatını kaybeden çocukların kaç yaşında olduğuna dair bir açıklama yapmadılar ama çocuğunu konsere getiren ve hayatını kaybeden annenin 40 yaşında olduğunu söylemekle yetindiler. Olay sırasında gece kulübünde 1000 kadar kişinin olduğu tahmin ediliyor.

XS
SM
MD
LG