Erişilebilirlik

İzmir’de seçime katılım düştü adaylar oylarını arttırdı


13’üncü Cumhurbaşkanını belirlemek için yapılan seçimlerin ikinci turunda İzmir’de Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu oyunu arttırarak sandıktan önde çıktı.

Türkiye genelinde seçimleri göğüsleyerek cumhurbaşkanı seçilen Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan da ikinci turda İzmir’deki oyunu arttırdı.

Ancak hem iktidarın hem de muhalefetin seçmenlere oy verme çağrısında bulunmasına rağmen kentte seçimlere katılım oranında ilk tura göre yaklaşık yüzde 3’lük düşüş yaşanması dikkat çekti.

Anadolu Ajansı’nın açıkladığı kesin olmayan seçim sonuçlarına göre, İzmir’de 9 bin 897 sandıkta 2 milyon 976 bin 675 geçerli oy kullanıldı. Sandığa gidenlerin oranı yüzde 87,23 oldu. Bu oran ilk turda yüzde 90,26’ydı.

28 ilçede Kılıçdaroğlu, 2 ilçede Erdoğan birinci

CHP’nin kalesi olarak bilinen ve bu seçimde de Kılıçdaroğlu’nun en yüksek oy aldığı iller arasında gelen İzmir’de seçmenlerin yüzde 67,13’ü tercihini Kılıçdaroğlu’ndan, yüzde 32,87’si Erdoğan’dan yana kullandı. Kılıçdaroğlu 1 milyon 998 bin 359, Erdoğan 978 bin 316 oy aldı.

14 Mayıs’ta yapılan seçimlerin ilk turunda, Kılıçdaroğlu kentteki oyların yüzde 63,31’ini, Erdoğan yüzde 31,48’ini, ATA İttifakı cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan yüzde 4,76’sını, seçimlerden önce adaylıktan çekilen Muharrem İnce’yse yüzde 0,45’ini almıştı.

İzmir’deki 28 ilçede Kılıçdaroğlu, 2 ilçedeyse Erdoğan yarışı önde bitirdi. Kılıçdaroğlu, ilk turda yüzde 82,91 oranıyla kentte en yüksek oy aldığı ilçe olan Narlıdere’den bu kez yüzde 84,99 oranında oy alarak rekor tazeledi.

İlk turda Erdoğan’ın en çok oy aldığı iki ilçeden biri olan Kemalpaşa’da ise yarış bu kez baş başa sonlandı. Erdoğan ilçedeki oyların yüzde 50,50’sini, Kılıçdaroğlu ise yüzde 49,50’sini aldı.

Erdoğan’ın yüzde 54,80 oranıyla İzmir’de en çok oy aldığı ilçeyse Kiraz oldu. Kılıçdaroğlu ilçede yüzde 45,20 oranında oy alarak sandıktan ikinci sırada çıktı.

“Büyük Türkiye zaferini büyük İzmir zaferi ile taçlandırıyor muyuz?”

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Cumhur İttifakı seçmenleri İzmir’de zafer kutlaması için sokağa döküldü. Konvoylar oluşturarak sevinç gösterileri yapan İzmirlilerin kutlama için adresi AK Parti İzmir İl Başkanlığı oldu.

Bina önündeki alanda ellerinde bayraklarla hazır bulunan partililer, alanda kurulan ekrandan Erdoğan'ın konuşmasını izledi. Ardından AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı da halka seslenerek, “İzmir'in dağlarında bu gece demokrasi çiçekleri açtı. Bizde rehavet yok. Bir zaferden diğer zafere koşma zamanı. Türkiye yüzyılına, İzmir yüzyılına başlama zamanı. Artık İzmir'in zamanı geldi. Büyük Türkiye zaferini büyük İzmir zaferi ile taçlandırıyor muyuz?” sözleriyle 2024 Mart ayında yapılacak olan yerel seçimleri işaret etti.

Kılıçdaroğlu’na tam destek

CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de sosyal medya hesabından paylaşım yaparak seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Soyer, “İzmirliler demokrasi mücadelesinde büyük bir destan yazdı. Kemal Kılıçdaroğlu’na verilen muazzam destek için minnettarım. Daha adil ve özgür bir memleket kurmak için sürdürdüğümüz yolculuğa devam edeceğiz. İzmir’e layık olmak için canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Hep birlikte hak ettiğimiz o güzel geleceği mutlaka kuracağız” dedi.

Cumhurbaşkanlığını seçimini kaybeden Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanlığı görevinden istifa edip etmeyeceği de seçim sonuçlarının ardından kamuoyunda tartışılmaya başlanmıştı.

Kılıçdaroğlu’nun seçim sonrası yaptığı açıklamada “Gitmiyoruz, buradayız” mesajına, İzmir’deki CHP’li siyasetçiler, belediye başkanları ve milletvekilleri de sosyal medyadan yaptıkları paylaşımlarla destek verdi.

XS
SM
MD
LG