Erişilebilirlik

Lozan'daki Suriye Toplantısı Sonuçsuz


İsviçre’nin Lozan kentinde düzenlenen Suriye toplantısı sona erdi. Rusya ve ABD liderliğinde ülkede diplomatik çözüm için düzenlenen toplantıya Türkiye’nin yanı sıra İran, Irak, Suudi Arabistan Ürdün, Mısır ve Katar, dışişleri bakanları katıldı.

Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun temsil ettiği toplantıda, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura da yer aldı.

Masada Suriye'de ateşkes olasılıkları ve Halep'e insani yardımların ulaştırılması vardı ancak 5 saate yakın süren toplantıda bir karar alınamadı. Türkiye'nin Halep'e insani yardım için uluslararası konvoy oluşturulması teklifi de kabul görmedi.

Toplantı öncesi önemli bir görüşme de gerçekleşti. Ay başında Suriye görüşmelerini askıya alan Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov, bir araya geldi.

Sergey Lavrov askıya alınan Rusya-ABD anlaşmasında yer alan prensipler temelinde bir diyaloğun başlatılmasını ümit ettiğini söyledi. Lavrov Cuma günü de Lozan’daki görüşmelerden özel bir beklentisi olmadığını açıklamıştı. ABD Başkanı Barack Obama da aynı gün ulusal güvenlik ekibi ile bir araya gelmişti. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Rusya işe ikili görüşmeler kesilse de, kilit ülkelerle çok taraflı görüşmelerin sürmesi gerektiği belirtilmişti.

Washington Ekim ayı başında, Moskova'nın Suriye'deki ateşkes taahütlerine uymaması gerekçesiyle, Suriye müzakeleri askıya almıştı.

XS
SM
MD
LG