Erişilebilirlik

Kongre Polisi Sicknick'e Saldıran Kişiye 80 Ay Hapis


6 Ocak 2021'deki Kongre baskının ardından hayatını kaybeden polis memuru Brian Sicknick için Kongre’de düzenlenen törene Başkan Joe Biden ve First Lady Jill Biden da katılmıştı. 3 Şubat 2021.
6 Ocak 2021'deki Kongre baskının ardından hayatını kaybeden polis memuru Brian Sicknick için Kongre’de düzenlenen törene Başkan Joe Biden ve First Lady Jill Biden da katılmıştı. 3 Şubat 2021.

ABD'de 6 Ocak 2021'deki Kongre baskını sırasında polis memuru Brian Sicknick'e biber gazıyla saldıran 32 yaşındaki Julian Khater 80 ay hapis cezasına çarptırıldı. Brian Sicknick saldırıdan bir gün sonra hayatını kaybetmişti.

Khater, Brian Sicknick ve iki diğer polis memuruna biber gazı sıktığını itiraf ederek suçunu kabul etti. ABD Bölge Savcısı Thomas Hogan karşısında ifade veren Khater o gün alınan ani kararların doğasına aykırı olduğunu söyledi ve "eylemlerimi geri alabilmeyi umardım" dedi.

Khater, "Daha iyi bir insan olmak için gerekli her şeyi yapardım. 6 Ocak'ta olanları anlatacak söz yok. Geri alabilmeyi umardım" diye konuştu.

Sicknick Kongre saldırısından bir gün sonra inme nedeniyle hayatını kaybetmişti. Adli tabip Francisco J. Diaz polis memurunun ölümünün doğal nedenlerden olduğu sonucuna varsa da Washington Post gazetesine yaptığı açıklamada 6 Ocak 2021'de yaşanan olayların tümünün Sicknick'in ölümünde rol oynadığını düşündüğünü söylemişti.

Donald Trump'ın binlerce destekçisi 6 Ocak 2021'de polis engeline rağmen Kongre binasına zorla girmeye çalışmış ve bazıları binaya girmeyi başarmıştı. Kalabalık, Trump'ın 3 Kasım 2020 seçimlerindeki yenilgisini tersine çevirmeyi istemişti.

Batı Virginia'nın Morgantown kasabasından gelerek Khater'le birlikte başkent Washington'a seyahat eden 41 yaşındaki George Tanios Khater'in baskın sırasında polis memurlarına sıktığı kimyasal gazı sağlayan isimdi.

Tanios geçen yıl hakkındaki daha düşük kabahat suçlarını ve yasak bölgede düzeni bozma suçlarını kabul etmişti.

Tanios'un yargılaması Washington'da federal mahkemede devam ediyor.

Amerikan demokrasisinin temellerini sarsan, 6 Ocak Kongre saldırısına ilişkin soruşturma, ABD Adalet Bakanlığı’nın tarihindeki en kapsamlı soruşturma. Kongre saldırısıyla bağlantılı olarak bugüne kadar 950 kişi hakkında, federal suçlardan iddianame hazırlandı.

Temsilciler Meclisi bünyesindeki komisyon, soruşturmasını tamamlayarak raporunu hazırladı; ancak Adalet Bakanlığı’nın soruşturmasının kapsamı saldırıdan iki yıl sonra bile genişlemeye devam ediyor.

Federal Soruşturma Bürosu (FBI), hala saldırıya katılan başka kişilerin de tespit edilmesi için kamuoyunun desteğini almak amacıyla görüntü ve fotoğraf paylaşıyor.

Adalet Bakanlığı’nın saldırının ikinci yıldönümünde paylaştığı bilgiye göre, bugüne kadar en az 538 dava çözüme kavuşturuldu. Yaklaşık 400 dava, çözüm bekliyor.

484 kişi, haklarındaki ayaklanmayla bağlantılı suçlamaları kabul etti. Bu sanıkların 364’ü, cezanın altı ay ya da bir yıl hapis cezası olduğu kabahat suçunu işlediğini kabul etti.

100’den fazla kişi de daha uzun hapis cezası verilen ağır suçları işlediklerini itiraf etti. 284 sanık, kolluk kuvvetlerine saldırmak ya da engellemekle suçlandı.

2022 yılı sonuna kadar 360’tan fazla sanık hüküm giydi. 200 sanık, 7 gün ve 10 yıl arasında değişen hapis cezaları aldı. 34 sanığa, en az 3 yıl hapis cezası verildi.

STÜDYO VOA

“Eylem Tok ve oğlunun kaçma riski var” – 17 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG