Erişilebilirlik

Küba’da ABD’li Diplomatlara Kim Nasıl Saldırıyor?


Amerika ve Küba heyetleri, Başkan Donald Trump’ın göreve başlamasından sonra dün ilk kez ikili görüşme yaptı.

İki ülkeden diplomatlar görüşmede, Küba’daki Amerikan büyükelçiliği personelinin “sağlığını hedef alan saldırıları” da ele aldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “ABD Havana’daki Büyükelçilik personelinin emniyeti ve güvenliğine dair derin kaygısını ve bu olayların nedeninin acilen tespit edilip son bulmasını sağlamaya duyulan ihtiyacı yineledi” ifadesi kullanıldı.

Küba’nın Amerika kıtasından sorumlu temsilcisi Josefina Vidal, Havana’nın diplomatlara karşı “sağlık saldırılarına” dair bir rolü ya da bilgisinin olmadığını tekrar etti.

ABD, Küba’daki diplomatlarına ses dalgasıyla yapılan saldırılardan en az 21 Amerikalı’nın etkilendiğini açıklamıştı. Etkilenen kişiler, işitme kaybı, beyin sarsıntısı, kulak çınlaması ve konsantrasyon sorunları yaşıyor. Bazı Kanadalı diplomatlar ve ailelerinin de etkilendiği belirtiliyor.

Associated Press’in haberine göre, saldırıda kullanılan bir cihaz henüz bulunamadı. Olaylar geçen yılın sonlarına doğru başlamış ve en son vaka Ağustos ayında rapor edilmişti.

Eski başkan Barack Obama, iki yıl önce Küba’yla ilişkileri yeniden tesis etmişti ancak bu adım şimdiki başkan Donald Trump tarafından eleştiriliyor.

Başkan Trump, New York’ta BM Genel Kurulu’na dünkü hitabında Küba hükümetini “yolsuzluklara karışan ve istikrarı bozan” yönetim olarak nitelemişti. Küba ise, Washington’daki büyükelçiliği aracılığıyla yaptığı açıklamada, Trump’ın sözlerini “saygısızca, kabul edilemez ve içişlerine müdahale” olarak niteledi.

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG