Erişilebilirlik

Rus Liderler Koltuklarını Değiştirecek


Medvedev ve Putin Birleşik Rusya Partisi'nin Moskova'da da yapılan kongresinde

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Başbakanı Putin’den yerine geçmesini istedi, o da kabul etti.

Birleşik Rusya partisinin kongresinde, önce Viladimir Putin, nezaketen, Medvedev’e ikinci dönem için aday olmasını önerdi. Medvedev ise partinin Putin’in başkan adaylığının desteklemesinin daha yerinde bir karar olacağını söyledi ve kendisinin de hükümette görev alabileceğini belirtti.

Eski devlet başkanı şimdiki başbakan Putin, tekrar devlet başkanı olma teklifinden “şeref” duyduğunu söyledi ve Medvedev’in yeni hükümetin başına geçebileceğine dikkati çekti.

Başka bir deyişle Putin’in gelecek yılki başkanlık seçimini kazanması neredeyse garanti olduğundan, başbakan üçüncü kez devlet başkanı, Medvedev ise muhtemelen ilk kez başbakan olacak.

2000 yılında devlet başkanı olan Vladimir Putin, iki dönem görev yaptıktan sonra, Rus anayasası peş peşe üç döneme izin vermediğinden, 2008’de başkanlığa Medvedev'i aday göstermiş ve kendisi de başbakan olmuştu.

Rus Liderler Koltuklarını Değiştirecek
Rus Liderler Koltuklarını Değiştirecek

Herkes Medvedev’in başkanlığının Putin’in koltuğunu 4 yıl sıcak tutmak için hazırlanmış bir senaryo olduğunu bildiğinden bugünkü gelişmelere kimse şaşırmadı.

Medvedev, Putin’le yer değiştirmeden önce, başkanlık görev süresinin 6 yıla çıkarılması için anayasada değişiklik yapılmasına çalışıyor.

Bazı siyasi gözlemciler, şakayla, 12 yıl sonra Putin ile Medvedev’in koltuklarını tekrar değiştirebileceğini söylüyor.

İki liderle ilgili olarak geçen yılbaşında (31 Aralık 2010) Rus televizyonunda yayınlanın bir skeç:

XS
SM
MD
LG