Erişilebilirlik

"Rusya 400’den Fazla Roketli Saldırı Düzenledi"


1 Mart 2022 - Rusya'nın işgal ettiği Ukrayna'nın ikinci en büyük kenti Harkiv saldırıların hedefi oldu
1 Mart 2022 - Rusya'nın işgal ettiği Ukrayna'nın ikinci en büyük kenti Harkiv saldırıların hedefi oldu

Ukrayna’yı işgal eden Rusya’nın başkent Kiev’deki manevralarının yavaşladığı ileri sürüldü. Reuters haber ajansının üst düzey bir Amerikalı yetkilinin açıklamalarına dayandırdığı haberine göre, Kiev’in kuzeyindeki Rus birlikleri, “yiyecek sıkıntısı” dahil bazı lojistik engeller nedeniyle kentte ilerlemekte zorlanıyor. Diğer taraftan, yetkilinin verdiği bilgiye göre, Rusya geçen hafta Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana ülkede “400’den fazla roketli saldırı” düzenledi.

Kimliği açıklanmayan üst düzey Amerikalı savunma yetkilisi, işgal sırasında Rusya’nın bazı askeri hava araçlarını kaybettiğine işaret eden kanıtlar olduğuna da vurgu yaptı. Rusya’nın termobarik bomba için kullanılabilecek sistemlere sahip olduğunu söyleyen yetkili, Rusya’nın, kamu binalarını hedef almaya başlamasının “taktik değişikliği” olarak yorumlanabileceğini savundu.

Rus yetkililerin, Ukrayna hükümeti ve halkının gösterdiği direnç karşısında “şaşırdığını” ileri süren Amerikalı yetkiliye göre, Rus birlikleri arasında moral bozukluğunun hakim olmaya başladığı gözlemleniyor.

Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı iki ayrılıkçı bölgenin bağımsızlığını tanımasının ardından Ukrayna’yı kara, deniz ve havadan kuşatan Rusya, ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere Batılı ülkelerin yaptırımına maruz bırakıldı.

Rus haber ajansı TASS’a göre, Ukrayna ile Rusya arasında Pazartesi günü Belarus’ta başlatılan ateşkes müzakerelerin ikinci turunun Çarşamba günü düzenlenmesi planlanıyor.

STÜDYO VOA

IMF Avrupa Dairesi Direktörü Kammer: “Türkiye’deki ekonomik programı destekliyoruz” – 19 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:51 0:00
XS
SM
MD
LG