Erişilebilirlik

"Rusya Yeni Saldırı Hazırlığında"


Ukrayna'nın Soledar kasabasinda Ukrayna güçleri, art arda gelen Rus saldırılarıyla mücadele ediyor.
Ukrayna'nın Soledar kasabasinda Ukrayna güçleri, art arda gelen Rus saldırılarıyla mücadele ediyor.

Genelkurmay Başkanı Valery Zaluzhniy'nin öncülüğündeki Ukraynalı yetkililer Rusya'nın Ukrayna'ya yeni bir taarruza hazırlandığı uyarısında bulundu ve bunun başkent Kiev'i de hedef almasının mümkün olduğunu belirtti

Ukrayna'nın küçük maden kasabası Soledar'da da Ukrayna güçleri, art arda gelen Rus saldırılarıyla mücadele ediyor. İngiltere Savunma Bakanlığı, Rus birliklerinin ve Wagner grubu paralı askerlerinin son dört günde sağladıkları ilerlemenin ardından artık kasabanın büyük kısmının Ruslar tarafından kontrol edildiğinin sanıldığını bildirdi.

Soledar'ın ele geçirilmesi Rus güçlerinin birkaç kilometre güneybatıdaki Bahmut kentini kontrol etmesi için önemli avantaj sağlayacak.

Bahmut, Donbas'ı oluşturan Donetsk ve Luhansk bölgeleri arasında stratejik bir tedarik hattında yer alıyor. Bahmut'un kontrol edilmesi Rusya'nın daha büyük iki şehir olan Kramatorsk ve Sloviansk'a ilerlemesini kolaylaştıracak bir platform sağlayacak.

Bahmut'un alınması, geçen aylarda yaşadığı bir dizi bozgun ve atılan geri adımların ardından Rusya'ya ihtiyaç duyduğu bir başarıyı da getirecek.

Ukrayna'nın doğu birliklerinin sözcüsü Serhiy Çerevati, Ruslar'ın en iyi Wagner savaşçılarını Soledar'da görevlendirdiklerini ve Soledar'ın son 24 saatte 86 kez topçu atışına maruz kaldığını söyledi.

"Rusya Birinci Dünya Savaşı taktikleri kullanıyor"

Çerevati, Ukrayna televizyonuna yaptığı açıklamada Rusya'nın Birinci Dünya Savaşı taktikleri kullanarak çok sayıda askeri çatışmaya gönderdiğini ve ağır kayıplar verdirdiğini söyledi.

Çerevati, "Bu temelde bir 21. yüzyıl savaşı değil" diye konuştu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, dün gece yayınlanan video mesajında Bahmut ve Soledar'ın yıkıma rağmen ayakta kaldığını belirtti. Zelenski, taş taş üstünde kalmayan Soledar'da yerlerin Rus askerlerinin cesetleriyle dolu olduğunu öne sürdü.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'in müttefiklerinden Yevgeny Prigozhin tarafından kurulan paralı asker grubu Wagner, Rus hapishanelerinden de asker istihdam ediyor. Afrika'daki çatışmalarda aktif rol oynayan grup Ukrayna'daki savaşta da önemli rol üstleniyor.

Prigozhin, Cumartesi yaptığı açıklamada Soledar'ın maden ağı nedeniyle önemli olduğunu söylemişti. Prigozhin, kalabalık grupların yerin 100 metre kadar altındaki bu madenlerde barınabileceğini ve tank ve muharebe araçlarının da yeraltına inebileceğini belirtmişti.

Zelenski sık sık Ukrayna'nın Batılı destekçilerine, Rus birliklerin geri püskürtülmesi için daha sofistike silahlar tedarik etmeleri çağrısı yapıyor.

Almanya Dışişleri Bakanı'ndan Harkiv'e sürpriz ziyaret

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock da Ukrayna'nın doğusundaki Rusya sınırı yakınındaki Harkiv'e sürpriz bir ziyaret yaparak daha fazla silah ve ülkenin Avrupa Birliği'ne girmesine destek olmak için "somut teklifler" sözü verdi.

Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile görüşmesinden önce yaptığı açıklamada Baerbock, Rusya işgali ve sert kış koşullarında altında yaşayan Ukraynalılar'a Almanya'nın desteğini ve dayanışmasını iletti.

Baerbock, "Bu şehir Rusya'nın Ukrayna'daki saldırganlığının, mutlak çılgınlığının ve özellikle ülkenin doğusundaki halkın her gün yüzleştiği sonu gelmeyen sıkıntıların bir simgesidir" dedi.

Almanya'nın geçen hafta Marder savaş araçlarını Ukrayna'ya gönderme kararının ardından Baerbock, daha fazla silah sözü verdi ancak bunların hangileri olduğunu belirtmedi.

Baerbock, Ukrayna'nın Avrupa'daki yerini ve AB'ye üyelik isteğini de unutmamak gerektiğini kaydetti.

Alman Dışişleri Bakanı, "Bu nedenle giriş sürecinde kaydedilen ilerlemeyi de konuşmak istiyorum" dedi.

Baerbock, "Biz hükümet olarak Ukrayna'da hukukun üstünlüğünün, bağımsız kurumların, yolsuzlukla mücadelenin ve AB standartlarına uyumun güçlendirilmesi için çok somut önerilerde bulunmak istiyoruz" diye konuştu.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak'ın sözcüsü Londra'nın Ukrayna'ya tank gönderme konusunda henüz nihai kararını vermediğini söyledi. Sözcü, İngiltere'nin kararını müttefikleriyle birlikte vereceğini kaydetti. Almanya, Fransa ve ABD, geçen hafta Ukrayna'ya zırhlı araçlar gönderme sözü vermişti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg bugün Brüksel'de yaptığı açıklamada askeri ittifakın Ukrayna'ya desteğini daha da güçlendirmesi gerektiğini kaydetti ve Putin'in batılı müttefikleri bölme çabalarının başarısız olduğunu söyledi.

Öte yandan Rus devlet haber ajansı TASS'a göre Rusya, şahin kanadın Ukrayna savaşındaki başarısızlıklar nedeniyle yönelttiği eleştirilerin ardından General Aleksander Lapin'i kara kuvvetlerinin genelkurmay başkanı olarak atadı.

STÜDYO VOA

Uluslararası Adalet Divanı İsrail’den Refah saldırısını durdurmasını talep etti - 24 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG