Erişilebilirlik

Sırbistan ve Kosova Arasındaki Görüşmeler Ertelendi


Sırbistan ve Kosova arasındaki sınır etnik Sırp bölgesinde bulunuyor. Etnik sırpların Arnavut polisleri bölgelerinde istememesi üzerine sınırın korumasını NATO üstlendi

Brüksel’de Avrupa Birliği’nin arabuluculuğunda Kosova hükümetiyle görüşmeler yürüten Sırbistan heyeti, bölgede gerginliğin tırmanması üzerine görüşmelerden çekildi.

Dün Kosova-Sırbistan sınırında, Sırplarla sınırı koruyan NATO birlikleri arasında çatışma çıkmasının ardından görüşmeler ertelenmişti. AB yetkilileri bugün yaptıkları açıklamada Sırp tarafının görüşmeleri devam ettirmeye hazır olmadığını bildirdi.

Avrupa Komisyonu, yeni görüşmelerin tarihini belirlemek için Kosova ve Sırbistan hükümetleriyle temasa geçeceğini açıkladı. Yetkililer, Sırbistan hazır olduğunu bildirir bildirmez görüşmelerin başlamasını umduklarını belirtti.

Sırbistan en erken gelecek ay Avrupa Birliği adaylık başvurusunun kabul edilmesini umuyor, ancak bunun için öncelikle Kosova hükümetiyle ilişkilerini düzeltmek zorunda.

Belgrad hükümeti, 1999’da düzenlenen NATO harekatıyla kendisinden kopan, 2008’deki bağımsızlık kararıyla da resmen ayrılan Kosova’yı ayrı bir ülke olarak tanımayı reddediyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de Sırbistan ve Kosova arasındaki durumu bugünkü görüşme gündemine aldı.

XS
SM
MD
LG