Erişilebilirlik

Sızdırılan İstihbarat Bilgileri İki Ülkenin Arasını Açabilir


El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in Pakistan'da askeri akademi yakınlarındaki bir evde bulunmasından bu yana Amerika ile Pakistan arasındaki ilişkilerde güven sarsıntısı yaşandı

Washington Post gazetesi, Amerikalı istihbarat yetkililerinin Pakistan’a iki kez, militanlara ait bomba imalathanelerinin yerlerini içeren bilgiler verdiğini, ancak Pakistan ordusu bu yerlere operasyon düzenlediğinde tesislerin terk edilmiş durumda bulunduğunu yazdı.

Amerikalı yetkililer, operasyonlar öncesinde bu militanlara haber verilmiş olabileceğini ancak bu haberi kimin sızdırdığını bilmediklerini söylüyor.

Washington Post gazetesine göre Amerikalı istihbarat yetkilileri, güven tesis etme çabası çerçevesinde Pakistan’a verilen gizli bilgilerin militanlara sızdırılmasından büyük kaygı duyuyor, sızıntının Pakistan istihbaratından kaynaklanmış olabileceğinden şüphe ediyor.

Aynı şekilde militanlara ait bir silah deposuyla ilgili gizli bilgiler de bilinmeyen bir şekilde sızdırıldığından, buraya operasyon düzenlendiğinde cephanelik boş bulundu.

Pakistan, istihbarat birimlerinin militanlara bilgi taşıdığı iddialarını yalanlıyor.

Ancak iki ülke arasındaki ilişkiler El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in askeri bir akademi yakınlarındaki evde bulunmasından bu yana iyice gerginleşmiş durumda.

XS
SM
MD
LG