Erişilebilirlik

Trump Flynn’e Şans Diledi


Başkaı Donald Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’in, Rusya’nın ABD Büyükelçisi ile yaptığı görüşmelerin içeriği konusunda FBI’a yalan söylediği gerekçesiyle alacağı ceza bugün belli oluyor.

Flynn, kısa süre önce cezasını belirleyecek mahkeme binasına geldi.

Başkan Trump, Twitter’dan paylaştığı mesajda Michael Flynn’e şans diledi.

Michael Flynn, Rusya soruşturmasını yürüten özel yetkili savcı Robert Mueller ile suçunu itiraf ettikten sonra işbirliği yapmıştı.

Flynn altı aya kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Ancak savcılar Flynn’in bazı soruşturmalarda verdiği bilgilerle yardımcı olduğu gerekçesiyle Flynn’e hafif bir ceza verilmesi gerektiği tavsiyesinde bulunmuştu.

Trump Flynn’e şans diledi

Başkan Donald Trump da Michael Flynn’e şans diledi.

Trump, Twitter’dan paylaştığı mesajında “General Flynn’e mahkemede bugün iyi şanslar. Uygulanan büyük baskıya rağmen Rusya ile işbirliği iddiaları ve son derece başarılı seçim kampanyası konusunda ne diyeceğini görmek ilginç olacak. İşbirliği olmadı!” ifadelerini kullandı.

Michael Flynn, 2016 başkanlık seçimlerine Rusya’nın müdahale ettiği iddialarına yönelik olarak yürütülen soruşturma kapsamında Trump’ın yakın çevresinden ceza alacak olan en üst düzey isim olacak.

Savcılar Flynn’in hala devam eden soruşturmalarda yardımcı olduğunu söylemiş ancak soruşturmaların içeriği ile ilgili ayrıntı vermemişti.

Flynn’in birlikte iş yaptığı iki işadamı hakkında da ABD’de lobicilik yasasını ihlal ettikleri gerekçesiyle iddianame hazırlanmıştı.

İran asıllı Bijan Refikyan (Bijan Kian) ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakın olduğu belirtilen işadamı Ekim Alptekin savcılar tarafından Fethullah Gulen’in Türkiye’ye iadesini sağlamak amacıyla komplo kurmakla suçlanıyor. Bijan Refikyansa, hakkındaki suçlamaları reddetti.

Gülen’in ismi iddianamede doğrudan geçmiyor, “Türk vatandaşı” ifadesi kullanılıyor. Gülen iddianamede “imam, yazar ve siyasi figür” olarak tanımlanıyor.

Ekim Alptekin’e yönelik suçlamalar arasında FBI’ya yalan söylemek de bulunuyor.

Bu soruşturmanın Michael Flynn’in verdiği bilgilerle yardımcı olduğu soruşturmalardan biri olabileceği belirtiliyor.

Savcılar Flynn’in FBI’a yalan söylemesinin, Trump’ın seçim kampanyası ve Moskova’nın seçim sonucunun Trump’ın lehine olmasını sağlama çabası arasındaki olası bağlantılara yönelik soruşturmayı engellediğini savunuyor.

Michael Flynn, Trump döneminde ulusal güvenlik danışmanlığı görevinde 24 gün kalmış, Trump’ın yemin töreninden dört gün sonra hakkında soruşturma yürütüldüğünün ortaya çıkmasının ardından istifa etmişti.

XS
SM
MD
LG