Erişilebilirlik

Türkiye’de Okullar Tatil Maçlar Seyircisiz


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Corona virüsüne karşı alınacak tedbirleri görüşmek üzere ilgili bakanlar ve yetkililer ile toplantı yaptı. Toplantı sonrası alınan tedbirleri açıklayan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın orta ve liselerin 16 Mart'tan itibaren 1 hafta, üniversitelerin 3 hafta tatil edileceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, beş saat süren toplantıdan önemli kararlar çıktı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ilk, orta ve liselerin 16 Mart'tan itibaren 1 hafta, tatil edileceğini açıkladı. Kalın, 23 Mart’tan itibaren eğitimlere internet ve televizyon üzerinden evden devam edileceğini bildirdi.

İbrahim Kalın üniversitelerin de 3 hafta tatil edileceğini, tatilin nasıl koordine edileceğini Yüksek Öğretim Kurulu’nın ayarlayacağını kaydetti.

Kalın ayrıca kamu personelinin yurt dışı çıkışlarının izne tabi olacağını ve spor karşılaşmalarının Nisan ayı sonuna kadar seyircisiz oynanacağını belirtti.

Kalın, halka yurt dışı seyahatlerini erteleme çağrısı da yaptı ve yurt dışından gelenlerin de 14 gün boyunca kendilerini karantinaya almalarını istedi.

Kalın'ın açıklamasının ardından Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da kameraların karşısına geçti. “Öğrencilerimizin ilk bir haftayı evlerinde istirahat ederek geçirmelerini rica ediyoruz” diyen Selçuk, “23 Mart’tan sonra uzaktan eğitim başlayacak. 23 Mart’tan itibaren ders ortamını eve taşıyacağız. Tüm altyapı hazırlıklarımız tamamlandı. Öğrenciler isterlerse televizyonlardan isterlerse internetten uzaktan eğitime ulaşabilir. Haftalık ders programları yapılandırılarak, Erişim Bilişim Ağı (EBA) ile internet üzerinden, TRT ile televizyondan gerekli telafi eğitim desteği sunulacak” ifadelerini kullandı.

''Bakanlığımız uzmanları tarafından uzaktan eğitim süreçleriyle ilgili tüm aşamalar en ince detaylarına kadar çalışılarak öğrencilerimizin hizmetine hazır hale getirildi'' diyen Selçuk, 23 Mart haftasında uzaktan eğitime başlarken teknik detaylar konusunda aileleri bilgilendireceklerini de söyledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’den Benzine Stratejik Rezerv Freni - 6 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:08 0:00
XS
SM
MD
LG