Erişilebilirlik

"Ukrayna Hedefimize Yalnızca Askeri Güçle Erişilebilir"


Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov
Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov

Kremlin, Rusya'nın Ukrayna'daki hedefinin şu an için yalnızca askeri güçle erişilebilir olduğunu ve Kiev'in bir barış anlaşması yapılmadan önce sahadaki yeni gerçekleri kabul etmesi gerektiğini söyledi.

Rus devlet haber ajanslarına göre Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya'nın amacına ulaşmasının şu an Kiev'ın konumu nedeniyle yalnızca askeri yollarla olabileceğini belirtti.

Rusya, Ukrayna savaşının nedeninin Ukrayna'nın doğusundaki Donbas bölgesinde Rusça konuşan halkı "Kiev'in neo Nazi rejimi" olarak adlandırdığı yönetimden özgürleştirmek olduğunu söylüyor.

Ukrayna ve Batı ise bunun Ukrayna topraklarını işgal etmek amacıyla yapılan gereksiz bir savaşın bahanesi olduğu görüşünde.

Peskov, "Moskova'nın tüm koşulları iyi biliniyor. Mevcut durum ve yeni gerçeklikler de iyi biliniyor. Bu konuları göz önünde bulundurmadan bir barış anlaşmasına varılması imkansız " diye konuştu.

Moskova sık sık Kiev'in Rusya'nın Ukrayna topraklarını ilhak etmesini kabul etmesi gerektiğini söylüyor. Kiev, Batı ülkeleri ve Birleşmiş Milletler ise Ukrayna'nın dört bölgesinin ilhak edilmesini "gayrımeşru" olarak görüyor.

Moskova savaşın ilk haftalarında yürütülen barış görüşmelerinin durmasından Kiev'i sorumlu tutuyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ise barış anlaşmasını yalnızca Rus güçlerinin Ukrayna topraklarından çıkması durumunda kabul edeceğini söylüyor.

Bahmut’ta çatışmalar

Öte yandan Bahmut kentinin kalıntılarını ele geçirmeye çalışan Rusya'nın cephedeki saldırıları Ukrayna güçleri tarafından geri püskürtülüyor. Bahmut'u ele geçirmesi Rusya'nın 2022 ortasından bu yana ilk başarısı olacak.

Ukraynalı askeri yetkililer Rusya'nın Bahmut'ta az kontrol sağlamış olmasına rağmen saldırılarının aralıksız sürdüğünü belirtiyor. Rus güçlerinin Ukrayna'nın geçen yıl yeniden ele geçirdiği önemli transit noktası Liman kasabasına doğru ilerlediği kaydedildi.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin de bugün yaptığı açıklamada Ukrayna savaşının "Rusya için var oluş meselesi" olduğunu söyledi.

2022'nin ikinci yarısında topraklarının bir kısmını yeniden ele geçiren Kiev, son dört aydır savunmadaydı. Moskova ise yeni seferber ettiği yedek birlikleri ve hapishane mahkumlarından oluşan paralı askerleri kullanarak büyük bir kış saldırısı başlattı.

Ukraynalı yetkililer karşı saldırıya yılın ilerleyen aylarında, zemin koşulları iyileştiğinde ve Batı’dan beklediği tanklar gelince başlamayı planlıyor.

İki tarafta da cephane sıkıntısı

İngiltere Savunma Bakanlığı Moskova'nın cephane sıkıntısı yaşadığını söyledi ve önemli saldırılar yürütememesini buna bağladı.

Ancak Ukrayna da cephane sıkıntısı yaşıyor. Bazı uzmanlar Bahmut'un Ukrayna güçleri için savunulması zor olduğu görüşünde.

Ukraynalı askeri uzman Oleh Zhdanov "Karşı saldırı için kullanmak istediğimiz her şeyi kaybedebiliriz" dedi.

Öte yandan her iki taraf da cephede yeni sivil kayıplar açıkladı.

Zelenski ,Kramatorsk kasabasının merkezinde altı katlı bir binanın vurulduğunu ve en az bir kişinin öldüğünü, üç kişininse yaralandığını aktardı. Daha güneyde Rus işgalindeki Volnovakha'da ise yıkılan bir mağazanın önünde sokakta bir kadın cesedi görüldü. Rus askeri denetçileri Reuters'a yaptıkları açıklamada bölgenin Ukrayna tarafından topçu saldırısına uğradığını belirtti.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG