Erişilebilirlik

Ukrayna Krizi NATO'yu Kaygılandırıyor


Ukrayna Krizi NATO'yu Kaygılandırıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:17 0:00

Amerika Savunma Bakanı Chuck Hagel Rusya’nın Kırım’ı işgalinin ve Ukrayna’nın doğusundaki eylemlerinin Soğuk Savaş’ın sona ermesinden buyana Avrupa’nın güvenliğine karşı en büyük tehdit olduğunu söyledi ve NATO müttefiklerini olaylara yanıt vermeye çağırdı

Ukrayna’nın doğusunda Rusya’nın desteklediği milisler hükümet güçleriyle çatışmaya devam ediyor. Chuck Hagel bunun hem ülkenin yeni seçilmiş hükümetine hem de trans-Atlantik ittifakına meydan okumak olduğunu söyledi.

“Bu ittifakın saygınlığını korumalıyız. Aynı zamanda son 70 yılda, temelinde Avrupa’nın güvenliği olan uluslararası düzeni de korumalıyız.”

Brüksel’de konuşan Hagel, yeni bir savunma yaklaşımına duyulan gereksinim çerçevesinde Avrupalı müttefiklerin daha fazla harcama yapması gerektiğini söyledi ve müttefikleri Eylül’deki zirveden önce harekete geçmeye çağırdı.

“Üyeler bu zirveye doğru yönde adımlar atmış olarak gelmeli.”

NATO toplantısında aynı zamanda Afganistan’da ittifakın değişen görev tanımı görüşüldü. NATO’nun çatışma rolü bu yılsonunda bitiyor ve üyeler Amerikan askerlerinin Afgan güçlerine destek ve terörle mücadele görevlerine yardım etmesi için bir güç oluşturuyor.

Ancak Avrupalı ülkelerin güvenlik konularında anlaşması çok da kolay değil. Raoul Ruparel Açık Avrupa Enstitüsü’nden.

“Ukrayna’daki kriz Avrupa’da özellikle dış siyaset ve daha önemlisi dış ülkelere müdahale konusundaki bölünmeleri bir kez daha gösterdi.”

Bu bölünme, 20 yıl önce Sovyetler Birliği’nin dağılmasından buyana NATO’nun yaşadığı en büyük sıkıntı. Afganistan’da geçen 10 yıldan sonra yeni ve beklenmedik tehditler ortaya çıkarken liderler de bu sonuna özüm arıyor.
XS
SM
MD
LG