Erişilebilirlik

Uluslararası Af Örgütü: Suriye’de Halk Rastgele Öldürülüyor


Uluslararası Af Örgütü, Suriye ordusunun sivil halka rastgele saldırılar düzenlemeye başladığına dair kanıtlar olduğunu ve bunun savaş suçu kapsamına girdiğini açıkladı.

Örgütün konuyla ilgili yayınladığı rapor, Suriye’nin İdlib, Cabal Ez Zaviye ve kuzey Hama kentlerinde yapılan araştırmalara dayanıyor.

Raporla ilgili konuşan Uluslararası Af Örgütü Üst Düzey Kriz Danışmanı Donatella Rovera, Suriye hükümetine bağlı güvenlik güçlerinin şehirleri rutin olarak bombaladığını ve saldırılarda belli bir hedefe yöneltilemeyen ancak rastgele ateşlenen silahlar kullandıldığını söyledi. Yetkili, bu tip savaş silahlarının sivil halkın yaşadığı mesken alanlarında asla kullanılmaması gerektiğini belirtirken, rastgele saldırıların savaş suçu kapsamına girdiğini de sözlerine ekledi.

Rapor, Suriye ordusunun son saldırılarının hastaneler ve yemek kuyrukları çevresinde olduğunu ve bunun da ülkedeki rejimin sivil halkı hedeflediği konusunda kuşku uyandırdığını vurguluyor.

Buarada Uluslararası Af Örgütü, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne Suriye’deki durumu Uluslararası Ceza Mahkemesine taşıması konusunda bir kez daha çağrıda bulundu. Örgüt, Suriye ordusunun komuta zincirinde yer alan herkesin sivil halka yapılanlardan sorumlu tutulacağını bilmesi gerektiğini belirtti.

Birleşmis Milletler’ e göre Suriye’deki krizde şimdiye kadar 20,000 kişi öldü. Ayrıca 1,2 milyon Suriyeli yaşadığı bölgeyi terketmek zorunda kalırken, 250,000’den fazla vatandaş komşu ülkelere sığındı.

2023 TÜRKİYE SEÇİMLERİ

STÜDYO VOA

ABD ve Avrupa’da gündem Türkiye ve İsveç’in NATO üyeliği - 1 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG